Hayatını kaybedenlerin sayısı 17'ye yükseldi
09.02.2019

Sağlık Bakanı Koca, İstanbul Kartal'da çöken 8 katlı binada hayatını kaybeden vatandaşların sayısının 17'ye yükseldiğini açıkladı. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği enkaz alanında incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası kısa bir açıklama yapan Erdoğan, ''Buradan almamız gereken dersler var. Bütün bu çalışmalardan sonra kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız'' dedi.

 

İstanbul'un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta 6 Şubat Çarşamba günü çöken 8 katlı Yeşilyurt Apartmanı'nın enkazında arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal'da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısının 17'ye yükseldiğini bildirdi.

 

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaralıları ziyaret eden Koca, Başhekim Prof. Dr. Recep Demirhan ve doktorlardan yaralıların sağlık durumuna ilişkin bilgi aldı.

 

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Koca, olayda yaralananlardan Mert Aydın'ın sağlık durumunun düne göre daha iyi olduğunu belirterek, "Solunum cihazına bağlı değil. Genel durumu iyi, kendisiyle iletişim kurabiliyoruz. Giderek toparlayacağını düşünüyoruz. Durumu, ciddi bir tablodan çıktı. Şu an genel durumu daha iyi" dedi.

 

"Kaybettiğimizin vatandaşımızın sayısı 17 oldu" diyen Bakan Koca, yaralılara ilişkin şu bilgileri verdi:

 

"Bizim şu an takip ettiğimiz 13 hastamız var. Bu hastaların 7'si yoğun bakımda takip ediliyor. Bir hastamızı da taburcu etmiştik. Bu 7 hastadan 2'sinin durumu ciddi. Bir de Havva kızımız var. Havva'nın durumunu düne göre biraz daha iyi gördük ama ciddiyetini koruduğunu söyleyebiliriz. Tayyip'in (Mahmut Alemdar) durumu da düne göre daha iyi ve iletişim kurulabilir durumda. Genel durumunu da iyi gördüğümüz bir pozisyonda."

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ENKAZ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği enkaz alanına giderek incelemelerde bulundu. Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu'dan, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

''ALMAMIZ GEREKEN BİRÇOK DERSLER VAR''

 

Erdoğan, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Almamız gereken birçok dersler var. Buna göre de şu anda gerek Başsavcımız gerek savcılar, gerek bilirkişi heyetleri, bütün Bakan arkadaşlarım, AFAD... Hepsi çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra bizler de şöyle oturacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız ve atılması gereken adımları da kararlı bir şekilde atacağız" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra enkazdan çıkarılan yaralıları ziyaret için hastaneye gitti.