NASA'dan 'turuncu dünya' paylaşımı
07.11.2018

NASA, ISS'den ilginç bir kare yayınladı. Sosyal medya hesaplarından yayınlanan karede gezegenimizin turuncu renge büründüğü gözüküyor.

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gezegenimizin turuncuya büründüğü kareyi paylaştı ve bu durumun nedenini açıkladı.

Açıklamaya göre, ultraviyoleden güç alan moleküller söz konusu renk değişimine neden oluyor.

Son zamanlarda Twitter ve Instagram gibi platformlar üzerinde en çok takipçi edinen isimlerden biri olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) çalışanı Scott Kelly, bu popülaritesini gezegenimizin pek çok bölgesine dair uzaydan çekip yayınladığı fotoğraflara borçlu.

 

Geçtiğimiz ay kutsal toprakların fotoğrafını uzaydan çeken Kelly, geçen hafta da Uzaydan Ortadoğu'nun fotoğrafını çekip "çok fazla tarih, çok fazla trajedi" notuyla paylaşmıştı.

 

27 Mart'ta Kazakistan'dan ISS'e gitmek üzere yola çıkan Kelly,1 yıl boyunca uzayda kalarak NASA adına bir rekor kırmış olacak.

 

Bu rekorun dışında ilginç bir deneyin merkezinde olan Kelly, ISS'de kaldığı süre boyunca bir seri deney gerçekleştirip tıbbi testlerden geçiyor. Kelly'nin dünyada kalacak olan ikiz kardeşi Mark ise fiziksel deney ve analiz kontrolünde görev alıyor.

 

Bu deney ile NASA iki astronotu karşılaştırarak, uzun süreli uzayda kalışın insan vücudunu nasıl etkilediğini tespit etmeye çalışıyor.