Şen olasın Kılıçdaroğlu

Allah her iktidara böyle muhalefet lideri nasip etsin. 18 maddelik pakette en çok itiraz ettikleri maddenin, şimdiki sıkıntılı durumu çözeceğini açıkça söylemiş oluyor Kılıçdaroğlu. Tabii iktidar da haklı olarak, bu nefis ortayı gole çevirmekte tereddüt göstermedi.

09.03.2017 10:07
Cengiz-Alğan

cengiz.algan@gmail.com

 

Bana sorarsanız Kılıçdaroğlu, “Evet”e muazzam bir malzeme armağan ederek, referandum kampanyasının kapanışını yaptı. Artık CHP’nin “Hayır” kampanyası için boşuna nefes tüketmesine gerek kalmadı. Kampanya ofislerini kapatıp evlerine dönebilirler. Hiç değilse boşa masraftan kurtulmuş olurlar.

 

Bir radyo canlı yayınında sarf ettiği, “gündeme damga vuran” sözlerinden bahsediyorum elbette. Ne diyor renkli siyasetçimiz: “Düşünün yeni modeli kurduk. Halk seçti cumhurbaşkanını. Cumhurbaşkanı başka bir partinin genel başkanı; başbakan da başka bir partinin genel başkanı. Asıl kavga o zaman çıkacak. Niye bunu söylemiyorlar millete?”.

 

Allah her iktidara böyle muhalefet lideri nasip etsin. 18 maddelik pakette en çok itiraz ettikleri maddenin, şimdiki sıkıntılı durumu çözeceğini açıkça söylemiş oluyor Kılıçdaroğlu. Tabii iktidar da haklı olarak, bu nefis ortayı gole çevirmekte tereddüt göstermedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yahu otur biraz dersine çalış. İnsan 18 maddeyi okumadan meydana çıkar mı?” diye sordu. Başbakan Yıldırım “Allah Kılıçdaroğlu’ndan razı olsun. Bizim muhalefete bir türlü anlatamadığımız şeyi iki dakikada anlattı” dedi. Adalet Bakanı Bozdağ “Kılıçdaroğlu gizli Evet’çi” dedi. Referandumun Evet kanadındaki Bahçeli de “Sayın Kılıçdaroğlu ara sıra danışmanlarıyla oturup sohbet etsin” dedi. Referandum sonuna kadar da bu malzemeyi kullanmaya devam ederler.

 

Alay etmekte haksızlar mı? Bütün meclis görüşmeleri boyunca, paketi engellemek için bacak ısırmaktan kürsü parçalamaya, kendini kelepçelemekten yumruklaşmaya kadar yapılmadık rezillik bırakma; sandığa 40 gün kala ana muhalefet liderinin daha paketi bile okumadığı ortaya çıksın. Üstelik de iktidarın eline en büyük kozu, canlı yayında git kendi elinle teslim et. Kim olsa alay eder. Koca balon iki cümlede söndü gitti.

 

Kılıçdaroğlu’nun bu radyo yayınının kaydını dinlediğimde, önce “Herhalde Kılıçdaroğlu’nun suyu iyice ısındı. Referandum sonrası liderlikten indirmek için yanlış taktik verip konuşturuyorlar” diye düşündüm. Ancak öyle bile olsa, ana muhalefet partisi lideri, ülke için hayati önemdeki bir paketi okumaz mı? Bundan büyük skandal, CHP seçmenine bundan büyük eziyet mi olur? Öyle “gaf yaptı”, “yorgunlukla ağzından kaçırdı” filan diye geçiştirilebilecek bir şey de değil. Karşı çıktığı şeyden haberi bile yok, basbayağı paketi okumamış. Rezalet!

 

Esasen bu Kılıçdaroğlu’nun ilk saçmalaması değil. Daha önce Habertürk TV canlı yayınında Didem Arslan Yılmaz’ın “Seyit Rıza kimdir?” sorusuna “Seyit Rıza bir insan” diye ‘cevap’ vermişti. Yine aynı kanalda Erhan Çelik’in “Kürt meselesinde çözüm için ilk üç sırada ne söylersiniz?” sorusunu “17 maddelik planımız var ama maddeler şu an aklımda değil” diye cevaplamıştı. CNN Türk’te Ahmet Hakan’a “Suriye bizim uçağımızı düşürdü. Bu hükümet ne yapabildi? Hiçbir şey” demişti. Hakan “Nasıl hiçbir şey? Türkiye de onların uçağını düşürdü” diye cevaplayınca ses bile çıkaramamıştı, çünkü konu hakkında en ufak fikri ve bilgisi yoktu.

 

“Mersin Güneydoğu’nun incisi haline gelmiştir”, “Hz. Ali ünlü bir İslam düşünürüdür”, (zaten 40 kuruş olan) “Halk Ekmeği 40 kuruşa indireceğiz” gibi gaflarını; yaklaşık 150 milyar kaynak gerektiren seçim vaatleri için “Nasıl bulacaksınız?” sorusuna, sadece “Benim adım Kılıçdaroğlu. Bulacağım dediysem bulurum” demesi gibi bol keseden saçmalarını saymakla bitiremeyiz.

 

Yani bu hafta anayasa paketiyle ilgili yaptığı çıkış ilk değil ama bu gidişle son büyük ‘gafı’ olacak. Referandumdan “Hayır” çıkmazsa, parti içi muhalefet bu defa, kasetle koltuk kapan Kılıçdaroğlu’nu çiğ çiğ yer. Öyle sanıyorum ki vatandaşlar olarak, bu yılsonuna kalmadan, bu renkli ve komik siyasi kişilikten mahrum kalacağız. Hâlbuki ne güzel gülüp eğleniyorduk.

 

Yazarın Tüm Yazıları

Yorumlar(1)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

Hrac14.03.2017 00:57:16
Cengiz Bey, okur yorumlarini neden sansurluyorsunuz? Rezil olacaginizdan mi korkuyorsunuz?