Görsel belleğimiz dondu

Kozmopolitleşerek metropolleşen İstanbul’u kendi gözümüz kadar onun fotoğraflarıyla da tanıyıp hatırladığımız Ara Güler’i kaybettik.

18.10.2018 14:00
İhsan-Bilgin

serbestiyet.bilgin@gmail.com

 

 

Modern hayatımızın görsel belleğiydi. Fotoğraf makinasının zaman mekân ayarlarını otomatize ederek mükemmelleştiren 50 ertesi teknik gelişmelerine aldırmayan tutumu ve elindeki beylik Leica ile yer sınıf ayırt etmeden sokaklara dökülüp modern hayatı sıradan şekliyle saptamayı iş edinmiş ”sanatçı” denmekten hazzetmeyen bir fotoğrafçıydı.  

 

  

50-70’lerin kozmopolitleşerek metropolleşen İstanbul’unu kendi gözümüz kadar onun fotoğraflarıyla da tanıdık, hatırlayacağız. Sıradan insanlar sıradan hayatlarını yaşarken yakalanmışlar onun alelade Leica’sına. Daha çekildikleri anda tarihe karışacakları gelecek zamanın o zamana ve yere dönük özlemini taşıyan sahneler bunlar.

Belleğimize malettiği görüntülerimizle yaşayacak..    

 

Ara Cafe Galatasaray  

 

 

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.