Reina katliamı ve ‘öteki’ler

Birbirimizi tercih ettiğimiz etkinlikler, eğlenceler üzerinden suçlayıp, dışlamanın anlamı yok. Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmedikçe, iç huzuru sağlayamayız.

04.01.2017 09:57
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

DEAŞ, bir yılbaşı eğlencesini hedef aldı. Yılbaşını kafirlerin ahlaksızca bir eğlence günü olarak görüp, öyle anladıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabii, şu analizi de yapmak zor değil: DEAŞ'ın asıl hedefi, şiddet ve terör eylemleri yoluyla, Suriye'de El-Bab'daki gerilemesine karşılık vermek. Katliamın bir yılbaşı eğlencesine yönelik olması, Türkiye'deki iç tartışmaları yeniden alevlendirdi. Ülkemizde bir grup fanatik, yıllardır, yılbaşı eğlencelerini hedef alan, bunları karalamaya çalışan bir tutum içinde. Yeni yıl, Hıristiyan inancına göre, İsa'ın doğumuyla başlar. Bundan yola çıkarak, bu günün bir eğlenceyle kutlanmasının, kendi inançlarına ters düştüğünü söyleyenler var. 27 Aralık (2016) tarihli yazımda, bu tutumun bir cehalet olduğunu yazmış, şunları aktarmıştım:İsa Peygamber “İslam dünyasına gelince: Kuran-ı Kerim’de, Hz.İsa, önemli peygamberlerden biri olarak kabul edilir. (...) Müslümanlar çocuklarına bu nedenle İsa ismini verirler. Bu konularda bazı teolojik tartışmalar ve ayrılıklar olsa da, esas durum budur.” Kaldı ki, hiç böyle referanslar olmasa da, bir topluluğun kutsal günleri, eğlenceleri, onların hakkıdır. Yasaklanamaz, ötekileştirilemez.Birbirimizi suçlamayalım...

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.