Temel itirazlarım ve çözüm önerileri

Tasarı Meclise geldiğinde, vekiller denge ve denetim konusunda daha duyarlı hareket edebilirler. Yargının ve Meclis'in devre dışı bırakılmasına neden olacak maddeleri yeniden ele alabilirler.

01.01.2017 11:22
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

Önemli olan demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuktur. Güçler arasında denge ve denetimin sağlanmasıdır. Bağımsız yargıdır. Meclisin yasama faaliyetinin kısıtlanmamasıdır. Yani sorun başkanlık sistemi değildir. Anayasa değişiklik tasarısına temel itirazlarımı bir kez daha dile getirmek isterim. Özetlersem:1. Cumhurbaşkanı'nın aşırı sorumsuz ve denetlenemez oluşu; Yasama ile ilişkisinde elinde aşırı güç bulundurması; Meclisi tek başına fesh edebilmesi, seçime karar verebilmesi. Bunun karşılığında Meclis, fesih yetkisini, üye tam sayısının beşte üçü ile kullanabiliyor.2. Cumhurbaşkanının yasama alanına da girerek "Yürütme yetkisine ilişkin konularda kararname" yetkisini elde etmesi.3. Hakimler Savcılar Kurulu'nun atanma biçimi yargı bağımsızlığı konusunda önemli sorunlar yaratıyor. HSK üyelerinin 6'sını Cumhurbaşkanı atıyor, 6'sını Meclis. Meclisin seçeceği 6 üyenin tamamının Meclisteki iktidar çoğunluğuna verilmesi, HSK'yı iktidarın bir organı haline dönüştürme tehlikesini barındırıyor.Hızlı karar almaya evet ama... 

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.