Türk’ün Türk’ten başka dostu vardır

İçinde yaşadığımız koşullarda, dostluklara, dayanışmaya, dünyanın desteğine ihtiyacımız bulunuyor. Üç cepheden (PKK-DEAŞ-FETÖ) gelen saldırılar, toplumsal dengelerimizi tehdit ediyor. Güvenlik krizi belirginleşiyor. Ülkeyi yönetenleri, yönetemez hale getirmeyi amaçlayan bir tırmanış içindeyiz.

05.01.2017 11:18
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

Hamburg'un Türkiyeli siyasetçilerinden dostum, berber Behçet Algan sabah aradı. Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild'de çıkan haber ve fotoğrafı yolladı. Bild, Reina saldırısının ardından, Türkiye'yle dayanışma amacıyla, Berlin'in ünlü Brandenburg kapısının Türk bayrağıyla renklendirilmesini sayfalarına taşımıştı. Bild, haberi, "Dayanışma için bir işaret" spotuyla sunmuş. Haberi yollayan dostum Algan, "Bilgin olsun, 'Bizim bizden başka dostumuz yoktur' diyenlere cevap olsun" diye yazmış. Almanya'nın önde gelen siyasetçileri de, Türkiye'nin acılarını paylaşan bir tavır gösterdi. ABD, "Terörle mücadelenizde destek veririz" açıklaması yaptı. Bir çok Batı başkentinden, Reina saldırısı konusunda dostane açıklamalar geldi."Türkiye ile birlikteyiz"Bugüne kadar Türkiye'ye soğuk davranan, sert eleştirel tutum alan bir çok Batılı gazetede, "Türkiye ile birlikteyiz" havası görülüyor. Bir tavır farklılığından söz edebiliriz. Son günlerdeki yaklaşımın (tutum değişiminin) sadece tek bir olaya özgü olduğunu, dolayısıyla içten olmadığını düşünmek, elbette mümkün. Avrupalılar belki de, "hayat tarzı"na yönelik bir saldırı söz konusu olduğu için, daha dayanışmacı ruh hali içine girmiş olabilirler. Bardağa boş tarafından bile baksak, şu açık: İçinde yaşadığımız koşullarda, dostluklara, dayanışmaya, dünyanın desteğine ihtiyacımız bulunuyor. Üç cepheden (PKK-DEAŞ-FETÖ) gelen saldırılar, toplumsal dengelerimizi tehdit ediyor. Güvenlik krizi belirginleşiyor. Ülkeyi yönetenleri, yönetemez hale getirmeyi amaçlayan bir tırmanış içindeyiz.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.