HSK üyesi Hamit Kocabey’in ardından oğluna da ‘el çektirildi’

HSK üyesi Hamit Kocabey’in, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin isteği üzerine görevinden istifa etmesinin ardından, aynı zamanda Bahçeli’nin avukatı olan oğlu Nizamettin Kocabey de sosyal medya profilindeki “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı” ibaresini kaldırdı. Gazeteci İsmail Saymaz, istifanın arka planında Bataklık Operasyonu olduğunu yazmıştı.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi Hamit Kocabey, geçtiğimiz Perşembe günü (14 Ekim) sürpriz bir şekilde görevinden istifa etti.

Hamit Kocabey, istifasından bir gün sonra, aynı zamanda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı olan oğlu Nizamettin Kocabey’in sosyal medya hesabından istifasına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Kocabey paylaşımında, Bahçeli ile birlikte görüldüğü fotoğrafa şu notu düştü:

“HSK üyeliği görevimden Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ile yaptığımız istişare sonucu istifa etmiş bulunmaktayım. Hayatımız boyunca bulunduğumuz noktada hiçbir yanlışa göz yummadık. Gelinen aşamada verdiğimiz kararın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Gazeteci İsmail Saymaz, 18 Ekim Pazartesi günü halktv.com’daki yazısında, istifanın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Cumhuriyetin en büyük uyuşturucu operasyonu’ dediği Bataklık operasyonuyla bağlantılı olduğuna dair bir dizi bilgi paylaştı.

Saymaz’ın yazısında öne çıkan figürlerden biri de Nizamettin Kocabey’di. Yazıda, avukat Nizamettin Kocabey şöyle anlatılıyordu:

Bataklık Operasyonu için 30 Haziran 2020’de düğmeye basıldı.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimi E.Ş., 34 şüpheliyi tutukladı.

Daş ile irtibatlı olduğu iddia edilen Uğur Şener için yakalama kararı çıkarıldı.

Hakim E.Ş.’ye yakın çevrenin iddiasına göre şu gelişmeler yaşandı:

HSK üyesi Hamit Kocabey’in avukat oğlu Nizamettin Kocabey, arkadaşı olan Hakim E.Ş.’nin odasına geldi. İddiaya göre Kocabey, “Uğur Şener’i getireyim, yakalama kararı kaldırılsın. Dosyadan para kazanacağım” dedi.

Avukat Kocabey, bir gün sonra firari Şener ile adliyeye geldi.

Odada beklerken…

Hakim E.Ş., o dönemin Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın yanındaydı. Kocaman, iddiaya göre E.Ş.’ye “Bu dosya için 300 bin dolar alınmış. Sakın ha!” uyarısında bulundu.

Hakim E.Ş., dönüşte Kocabey’e “Senin bilmediğin şeyler var” dedi.

Kocabey sinirlendi.

“Bunu Kocaman’ın yanına bırakmam” dedi.

Hamit Kocabey’in çevresine göre bu anlatım bütünüyle yalan.

Bu çevreye göre Uğur Şener tutuklanacak ve sonra tahliye vaadiyle yüksek miktarda para istenecekti. Söylenti adliyede yayılınca Avukat Nizamettin Kocabey, Hakim E.Ş.’ye “Bu adam günahsız, neden tutukluyorsunuz? Bunun hesabı mutlaka görülür” dedi. Sesler yükseldi.

Kocabey’in yakın çevresi, Şenel’in bir nöbetçi hakim tarafından serbest bırakıldığına ve kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verildiğine dikkat çekerek, borsa kurulmak istendiğini iddia ediyor.

İsmail Saymaz, yazısının devamında, HSK üyesi Hamit Kocabey’in, oğluyla çatışan Başsavcı Yüksel Kocaman ve hâkim E. Ş.’nin içine düştüğü zorluklardaki rolünden söz ediyor. Yine Saymaz’a göre yaşananlardan sonra Bahçeli, Hamit Kocabey’in istifasını istiyor. Yazının bu bölümü de şöyle:

Geçen perşembe sabahı Hamit Kocabey’in telefonu çaldı.

MHP’den aranıyordu.

Derhal genel merkeze gitti.

Bahçeli, baş başa görüştüğü Kocabey’e şöyle dedi:

“Bir karar verdim. Bu kararı çok zor verdim. 24 saat düşündüm. Hareketimizin selameti için sizden bir şey rica ediyorum. Çok büyük hizmetler ettiniz. Bir dik duruş daha bekliyorum sizden.”

Kocabey, “Emredin” dedi.

Bahçeli, “İstifa edin” diye ekledi.

Kocabey, “Başüstüne efendim” şeklinde karşılık verdi.

Dilekçesini yazdı ve aynı gün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e verdi.

Akşam MHP Basın’dan istifa haberi duyuruldu. Daire üyeleri ve kamuoyu istifayı bu şekilde öğrendi.

Bahçeli, bir gün sonra Kocabey’i tekrar partiye çağırdı.

Şunları söyledi:

“Çok büyük hizmetiniz oldu. Son görevinizi hiçbir şey sormadan yaptınız. Şahsınıza karşı hiçbir olumsuzluk yoktur. Bu Cumhur İttifakı ile ilgili meseledir. Şimdi onlar düşünsün. Görsünler. Biz aday göstermeyeceğiz. Haydi, senin yerine birini seçsinler.”

Ardından Bahçeli, “Bir fotoğraf çektirelim” dedi.

Fotoğraf çekildi.

Bahçeli, “Bir açıklama hazırlayıp gönderin, onu düzelteceğim, o şekilde paylaşalım” dedi. Kocabey’in yazdığı metin Bahçeli tarafından düzenlendikten sonra çekilen fotoğrafla birlikte istifa açıklaması olarak yayınlandı.

İddiaya göre…

Bahçeli, o gün Adalet Bakanı Gül’ün telefonlarına çıkmadı ve aramalarına dönmedi.

Kocabey’e yakın çevreler kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hükümete ve AK Parti’ye mesaj olduğunu iddia ediyor.

İsmail Saymaz’ın bu yazısından bir gün sonra, 19 Ekim’de yeni bir gelişme daha yaşandı.

HSK üyeliğinden istifa eden Hamit Kocabey’in avukat oğlu Nizamettin Kocabey, sosyal medya hesabında yer alan “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı” ibaresini kaldırdı.

Bu gelişme, Hamit Kocabey’in ardından Nizamettin Kocabey’e de Devlet Bahçeli tarafından el çektirildiği şeklinde yorumlandı.