Maksut Serim ve oğulları: Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği, Kıbrıs’ta inşaat projeleri, İngiltere’de şirketler, Halil Falyalı ile ortaklık…

Cumhurbaşkanlığı’nın (ve eski dönemde Başbakanlığın) örtülü ödenekten sorumlu başdanışmanı Maksut Serim’in Dışişleri Bakan Yardımcısı olan oğlu Yasin Ekrem Serim ve diğer oğlu Halil İbrahim Serim’in, adı birçok yasadışı faaliyetle anılan Halil Falyalı’yla 2020’de Kıbrıs’ta bir şirkette ortaklıkları olduğu iddia edildi. Serbestiyet, Serim kardeşlerin 2000’lerde öğrenci olarak bulundukları KKTC’deki büyük inşaat işlerine mercek tutmuş ve 2018’den sonra İngiltere’de kurduğu ya da satın aldığı şirketleri ortaya çıkartmıştı.

Halk TV’den Seyhan Avşar, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin başındaki Maksut Serim’in Dışişleri Bakan Yardımcısı olan oğlu Yasin Ekrem Serim ve diğer oğlu Halil İbrahim Serim’in 2020’de, adı birçok yasadışı faaliyetle anılan kumarhane işletmecisi Halil Falyalı’yla şirket kurduğu iddiasını gündeme getirdi.

Haberde; Yasin Ekrem Serim, Halil İbrahim Serim ve Falyalı’nın Aralık 2020’de KKTC’de Northern Associates Trading Limited adlı bir şirketteki ortaklıklarının belgesi yer aldı.

Avşar’ın aktardığına göre, 11 milyon 25 bin TL sermayesi olan şirkette Serim kardeşlerin hisse oranı yüzde 10.

Serbestiyet, Kıbrıs’ta inşaat işleri yapan Serim kardeşlerin İngiltere’deki şirketlerini ortaya çıkartmıştı

Serbestiyet, Ekim 2022’de Serim kardeşlerin Kıbrıs’taki inşaat işlerine mercek tutmuş ve İngiltere’deki şirketlerini ortaya çıkartmıştı.

Serim kardeşlerin KKTC macerası üniversite öğrenimi için Girne Amerikan Üniversitesi’ne gitmeleriyle başladı.

Yasin Ekrem Serim, 2004-2008 yılları arasında Kuzey Kıbrıs’taki Girne Amerikan Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi; Halil İbrahim Serim ise 2005-2010 yılları arasında yine aynı üniversitede İç Mimarlık öğrenimi aldı.

Serim’lerin Kıbrıs’taki işleri

1990’lı yıllarda Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan gibi ülkelerde gayrimenkul alanında işler yapan Serim ailesinin şirketi Serim Company, bu yıllarda faaliyet alanını Kıbrıs’a kaydırdı.

Serim Company’nin ‘hakkımızda’ bölümünde o dönem şöyle anlatılıyor:

“Serim Company Orta Asya’dan sonra yatırım rotasını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çevirmiştir. 2003 yılında gayrimenkul yatırımlarına başlayan Serim Company bünyesinde bulunan grup şirketleri, 2010 yılına kadar gayrimenkul yatırımlarına devam etmiştir.

“2010 yılı sonrası Girne Amerikan Üniversitesi’nin gelişmesine katkı sunacak öğrenci yurdu ve kampüs binalarını inşa etmiştir.”

Serim Company’nin Kuzey Kıbrıs’ta tamamlanmış ya da devam eden birçok projesi bulunuyor.

Serim Company’nin 2014’te Girne’de tamamladığı His Crown Residence.

Serim Company’nin 2012’de Girne’de tamamladığı North Crown Residence.

Girne Amerikan Üniversitesi Uygulama Oteli de 2006’da Serim Company tarafından yapıldı.

Girne Amerikan Üniversitesi Uygulama Oteli’nin iç avlusu.

Serim Company tarafından inşa edilen kız öğrenci yurdu GAÜ Elysium Court, 2013 yılında hizmete açıldı.

GAÜ Elysium Court. 7000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan bina, bodrum kat dahil 5 kattan oluşuyor.

Yine 2013’te hizmete açılan; içinde anfiler, derslikler, bilgi işlem laboratuvarları ile bir de mahkeme salonu yer alan GAÜ Freedom Complex binası da Serim Company tarafından yapıldı. Bina 4000 metrekare alan üzerinde kurulu.

GAÜ Freedom Complex.

Serim Company, 2019’da da Kuzey Kıbrıs’ta araç kiralama işine girdi.

Serim kardeşlerin İngiltere’deki dikkat çekici şirket alımları

Yasin Ekrem Serim ve Halil İbrahim Serim ilerleyen yıllarda İngiltere’de bazı şirket alımları yaptı. İngiltere kayıtlarına göre, iki kardeşin İngiltere iş dünyasına girişi ilk olarak yine Girne Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Serhat Akpınar üzerinden gerçekleşti.

Damlar Investment Limited

Yasin Ekrem Serim ve Halil İbrahim Serim, 25 Ocak 2018’de Serhat Akpınar ve eşi Tomur Akpınar’ın 2007’de İngiltere’de kurduğu “06297836” sicil numaralı “Girne American University Limited” şirketine hissedar oldu.

Serhat Akpınar’ın 28 Ağustos 2020’de şirketteki yönetici pozisyonundan ayrılmasından hemen sonra, 17 Eylül 2020’de Kerem Şahin bu şirkette yönetici olarak görev yapmaya başladı.

Şirketin adı 18 Mayıs 2022’de “Damlar Investment Limited” olarak değiştirildi.

Damlar Limited

Yasin Ekrem Serim, kardeşinin bu şirkete hissedar olmasından on ay sonra 23 Kasım 2018’de, kardeşiyle birlikte İngiltere’de “11694347” sicil numarasıyla “Marlowe College Limited” adlı bir şirket kurdu.  

Kuruluşunun üzerinden iki ay geçmeden, 18 Ocak 2019’da şirketi Kerem Şahin’e devrettiler.

Ancak 5 Mart 2019’dan bu yana Halil İbrahim Serim şirkette yönetici olarak görünüyor.

Şirketin adı, 14 Mayıs 2020’de “Damlar Limited” olarak değiştirildi.

Dammax UK Limited

Bu şirketin devrinden hemen sonra 1 Mart 2019’da, iki kardeş İngiltere’de bu defa sicil numarası “11855268” olan “Damlar Investment Limited” adlı bir şirket kurdu.

Yasin Ekrem Serim 17 Eylül 2020’de bu şirketteki ortaklığından da ayrıldı.

Şirketin adı 17 Mayıs 2022’de “Dammax UK Limited” olarak değiştirildi.

İngiltere’deki kayıtlarda, Dammax UK Limited’in mevcut yöneticileri olarak halen Halil İbrahim Serim ile İngiltere vatandaşı Kerem Şahin’in isimleri yer alıyor.

Bin sterlin sermayeyle kurulan şirketin şu ana kadar herhangi bir faaliyetinin olmadığı görülüyor.

Language UK Limited

Halil İbrahim Serim, 28 Kasım 2019’da Language UK Limited şirketini devraldı.

17 Eylül 2020’de tıpkı diğer şirketler gibi bu şirketin yöneticisi de Kerem Şahin oldu.

Language UK dil okulu, Halil İbrahim Serim’in Linkedin profilinde de yer alıyor.

İngiltere’deki şirketlerin hepsinin adresi olarak; “293 Green Lanes, Palmers Green, Londra, İngiltere, N13 4XS” görünüyor.

Dışişleri’nin Halkbank’la çalışmasında da Serim ayrıntısı dikkat çekmişti

Serbestiyet, 19 Kasım’daki haberinde de Dışişleri Bakanlığı’nın personel maaş ödemesi ve diğer bankacılık işlemleri için yıllardır çalıştığı İş Bankası’nı terk edip Halkbank’la çalışmaya başlama kararı aldığını duyurmuştu.

Haberde, İş Bankası’nın Dışişleri’yle çalışmaya devam etmek için 60 bin TL’nin üzerinde bir maaş promosyonu teklifinde bulunmasına rağmen Halkbank’ın 45 bin TL’lik teklifinin tercih edildiği de yer almıştı.

Serbestiyet, Dışişleri’nin bu kararında bir önceki ay personel ve idari işlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı’na getirilen Yasin Ekrem Serim’in babası Maksut Serim’in aynı zamanda Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi olmasının etkili olma ihtimaline dikkat çekmişti.

Türkiye’nin Katar büyükelçisi misafir etti

Şubat ayında, Türkiye’nin Katar’daki büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından Halil İbrahim Serim ve Kerem Şahin’in Büyükelçi Mustafa Göksu tarafından misafir edildiğini duyuran bir paylaşım yapılmıştı.

Babaları Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin başında

Yasin Ekrem Serim ve Halil İbrahim Serim’in babaları Maksut Serim, Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde de başbakanlık örtülü ödeneğinin başındaydı.

Ocak 2016’da Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına getirilen Maksut Serim, 2017’den beri Halkbank Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Maksut Serim, Ocak ayında Alaattin Çakıcı’nın manevi yeğeni olarak bilinen Ferhat Aydoğan’ın ziyaretiyle gündeme gelmişti.

Ziyarette Aydoğan, Maksut Serim’e onur plaketi sunmuştu.

Daha önce Vakıfbank’ta görev yapan Maksut Serim, kendisine sahte diploma düzenlediği gerekçesiyle resmi evrakta sahtecilikten iki yıl hapis cezası almıştı.

Kuzey Kıbrıs’ta Ercan Havalimanı ve Taşyapı İnşaat’la ilgili iddialar…

Maksut Serim, Kuzey Kıbrıs’ta 2017’de rüşvet iddialarının karıştığı bir tartışmayla gündeme gelmişti.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kuzey Kıbrıs’ın tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’nın işletmesini büyük ortağı olduğu konsorsiyumla elinde tutan Taşyapı İnşaat’ın denetimden kaçtığını iddia etmişti.

Kuzey Kıbrıs medyasında Taşyapı İnşaat ve sahibi Emrullah Turanlı’nın arkasındaki ismin Maksut Serim olduğu iddiaları dolaşmıştı.

Emrullah Turanlı ise Bakan Ertuğruloğlu’nu kendisinden rüşvet istemekle suçlamıştı.

Nikâh şahitliğini Erdoğan yaptı

Yasin Ekrem Serim, AK Partili eski Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu’nun kızı Çağla Seymenoğlu ile evli. 2014’te evlenen çiftin nikâh şahitlerinden biri de Erdoğan’dı.

Yasin Ekrem Serim’in 2014’teki nikâhına, dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da aralarında bulunduğu birçok Kuzey Kıbrıslı siyasetçi de katılmıştı. Nikâh, Kuzey Kıbrıs basınında geniş yer almıştı.

Halil İbrahim Serim’in 2016’daki nikâhına da dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, dönemin başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş gibi isimler katılmıştı.