Ana SayfaDış HaberBlinken Ankara'dan ayrıldı: Fidan soğuk karşıladı

Blinken Ankara’dan ayrıldı: Fidan soğuk karşıladı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ankara’da bir araya geldi. İki bakan görüşme öncesinde gazetecilere poz verdi. Blinken, elini sıktığı mevkidaşı Fidan’a sarılma girişimini Fidan geri çevirdi.

Fidan ve Blinken’ın görüşmesi yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

Blinken, Ankara’dan ayrılırken havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin derin endişelerini bildiklerini vurgulayan Blinken, basın toplantısında insani yardımlar ve rehineler gibi başlıklar üzerinde durdu.

Blinken, “Bakan Fidan ile uzun ve verimli bir görüşme yaptık. Gazze’deki krizi konuştuk. Ortadoğu’da kalıcı barışı görüştük, çatışmanın yayılmasını önlemeyi konuştuk” diye konuştu.

Blinken’ın, Ankara’nın ardından Tokyo, Seul ve Yeni Delhi’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Blinken protestoları

Blinken’in Türkiye ziyareti protestolara neden oldu.İnsan hakları aktivisti avukat Gülden Sönmez, Dışişleri Bakanlığı’nın önünde “İçeride bir çocuk katili var. Beni değil çocuk katilini yakalayacaksınız. Katil Blinken” diye slogan atması üzerine gözaltına alındı.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu üyeleri de Blinken’i protesto etmek için ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan Özgür-Der Ankara Şube Başkanı Yasemin Öğüt, şunları söyledi:

“İşgal altındaki topraklara bir Yahudi olarak gelip bir savaş suçlusu olarak ayrılan Blinken, Türkiye’ye işgali normalleştirmek için geliyor. İşgalciler ve destekçileri, 240 esiri Hamas’ın elinden almak için aciz bir arayışa girişiyorlar. Bu esirlerin tam 10 katını yıllardır açık hava hapishanesinde tutan Siyonistlere ise kimse bir şey demiyor. Çocuklarımızın bedenleri yıkıntılar altında paramparça edilmişken zalimler hala işgalcilerin kendini savunma hakkından bahsediyor. Batı devletleri ve medyası bütün güçleriyle Filistin halkının üstüne saldırıyor. Bütün bu suçlar açıkça işlenirken Blinken Türkiye’ye gelerek Hamas ile ilişkilerin kesilmesini talep edecek. Bizlerse işgale karşı direnmenin terör değil izzet olduğunu haykırıyoruz.”

- Advertisment -