Ana SayfaDış HaberABD “felaket olur” dedi ama Netanyahu dinlemedi: Orduya 1 milyonluk çadır kente...

ABD “felaket olur” dedi ama Netanyahu dinlemedi: Orduya 1 milyonluk çadır kente dönen Refah’a operasyon talimatı verdi

İsrail Başbakanı Netanyahu, orduya Gazze'nin güneyindeki Refah kentinden sivilleri tahliye etmeye hazırlanma talimatı verdi. Yaklaşık 1,5 milyon Filistinli, İsrail'in Gazze'nin geri kalanından en güneydeki Refah'a sığınmış durumda. Netanyahu’nun talimatı ABD'nin İsrail'i Refah'ın plansız bir şekilde işgal edilmesinin bir "felaket" olacağı konusunda uyarmasından bir gün sonra geldi. Maxar uydu görüntüleri, Refah’ın dünyanın en büyük çadır kentine döndüğünü gösteriyor.

Netanyahu, askeri ve güvenlik yetkililerine “halkı tahliye etmek ve Hamas taburlarını yok etmek için kabineye birleşik bir plan sunmalarını” söyledi:

“Hamas’ı ortadan kaldırmadan ve Refah’ta dört Hamas taburu bırakarak savaşın amacına ulaşması mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun faaliyetlerin sivillerin çatışma alanlarını boşaltmasını gerektirdiği açıktır” 

Refah’taki insanların çoğu Gazze’nin diğer bölgelerindeki çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş durumda ve çadırlarda yaşıyorlar.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, çatışmanın Refah’a yayılmasının kentte zaten insani bir kabus olan durumu “katlanarak arttıracağı” uyarısında bulundu.

BM’nin Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA’nın başkanı Philippe Lazzarini ise “Refah’ta giderek artan bir endişe ve panik duygusu. İnsanların Refah’tan sonra nereye gidecekleri konusunda hiçbir fikirleri yok.Bu nüfusa yönelik herhangi bir büyük çaplı askeri operasyon, yaşanmakta olan sonu gelmez trajedinin daha da katmerlenmesine yol açabilir” dedi.

İsrail’in Cuma günü Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında sekizi Refah’ta olmak üzere en az 15 kişinin öldü.

- Advertisment -