Ana SayfaDış HaberNavalny, “Korkmuyoruz” sloganları ve en sevdiği film Terminatör’ün müziğiyle son yolculuğuna uğurlandı

Navalny, “Korkmuyoruz” sloganları ve en sevdiği film Terminatör’ün müziğiyle son yolculuğuna uğurlandı

Rusya’da hapishanede hayatını kaybeden Navalny’nin cenaze töreni Moskova’da yapıldı. Binlerce kişi cenazeye yol boyunca “Navalny”, “ Korkmuyoruz” sloganlarıyla çiçek attı. Cenaze toprağa Navalny’nin en sevdiği film olan Terminatör’ün müziği ile verildi

Rusya’da hapishanede hayatını kaybeden Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli muhaliflerinden Aleksey Navalni’nin cenaze töreni bugün başkent Moskova’da yapıldı.

Cenaze töreni yerel saatle 14:00’te Maryino bölgesindeki bir kilisede başladı.

Törene Navalni’nin annesi ve babası da katıldı.

Navalni cenazesinde onun portresini taşıyan bir kadın taraftar

Cenaze daha sonra gömülmek üzere Borisovskoye Mezarlığı’na götürüldü.

Tabut kiliseden çıkarılırken, toplanan kalabalık alkışlar eşliğinde “Navalni! Navalni!” sloganları attı.

“Teşekkürler Aleksey! “Seni unutmayacağız!” bağırışları arasında tabut üzerine karanfiller atıldı.

Cenaze arabası hareket ederken “Rusya özgür olacak!” ve “Savaşa hayır!” sloganları duyuldu.

Navalni’nin annesi ve babası da cenaze törenine katılıyorKAYNAK,ALEKSEY NAVALNI/YOUTUBE

Navalni'nin annesi ve babası da cenaze törenine katılıyor
Navalni’nin annesi ve babası da cenaze törenine katıldı

Navalni destekçileri, polisin bölgede yoğun bir şekilde güvenlik önlemleri almasına rağmen kilisenin önünde toplandı.

BBC Rusya Editörü Steve Rosenberg, tabutun siyah bir aracın içinde kiliseye ulaşma anının kalabalık tarafından alkışlandığını aktarıyor.

Rosenberg insanların “Aleksey”, “Sen korkmadın, biz de korkmuyoruz” sloganları attığını söylüyor.

Mezarlık
Borisovskoye Mezarlığı

Son yıllarda Rus yetkililer, her türlü muhalif eyleme karşı sert önlemler aldı. Navalni’nin ölümünü anma girişimleri sert bir tepkiyle karşılandı, insanların yaptıkları anıtlar kaldırıldı ve yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Perşembe öğleden sonra sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, hem anma töreninin yapılacağı kilisenin hem de Navalni’nin defnedileceği mezarlığın yakınında çok sayıda polis ve kurulmayı bekleyen bariyerler görülüyordu.

Telegram kanalı RusNews ayrıca mezarlığın çevresindeki “her sokak lambasına” güvenlik kameralarının yerleştirildiğini söyledi.

Avukat ve insan hakları savunucularından oluşan bir grup, Navalni’nin cenazesine gitmeyi planlayanlar için sosyal medyada tavsiyelerde bulundu.

Grup “Hükümet yanlısı aktivistlerin” provokatif eylemlerde bulunabilecekleri konusunda uyarıda bulundu ve insanları dikkatli olmaya çağırdı:

“Tören sonrasında gözaltıların olabileceği akılda tutulmalı… Güvenlik güçlerinin gözüne batmayın, toplu taşıma araçlarını kullanmayın veya cenazeyi izleyen günlerde bürokratik işler için başvuruda bulunmayın.”

Tavsiyeler arasında, Navalni’nin fotoğrafının veya Rus yetkililer tarafından aşırılıkçı bir örgüt olarak ilan edilen, Navalni’nin kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın sembolünü taşıyan herhangi bir nesnenin taşınmaması da var.

Navalni

Bir hafta öncesine kadar yetkilileri oğlunun cesedini alıkoymakla suçlayan annesi Lyudmila dışında, Navalni’nin cenaze törenine hangi aile üyelerinin katılabileceği bilinmiyor.

Navalni’nin çocukları Daria (23) ve Zakhar (15) yurt dışında yaşıyor.

Eşi Yulia’nın şu anda Rusya’da yaşamadığı tahmin ediliyor, ancak Navalni’nin ekibiyle yaptığı çalışmalar ve eşinin ölümünden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i suçlayan açıklamaları nedeniyle geri dönmesi halinde tutuklanma riskiyle karşı karşıya.

Yetkililerin günlerdir Navalni’nin ekibinin muhalefet lideri için halka açık bir veda töreni düzenleme girişimlerini engellemeye çalıştığı bildiriliyor.

Salı günü Yarmysh, Navalni’nin ekibinin cenaze törenini düzenleyecek bir yer bulmakta zorlandığını söyledi. Yarmysh’in açıklamalarına göre, bazı cenaze evleri tamamen dolu olduklarını iddia ederken, diğerleri kendileriyle çalışmalarının “yasak” olduğunu kaydetti.

Navalny’nin eşi Yulia, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, cenazenin barışçıl mı geçeceğini yoksa polisin veda etmeye gelenleri gözaltına mı alacağını bilmediğini söylemişti.

- Advertisment -