Ana SayfaDış HaberAtina’dan Erdoğan’a ziyaret jesti: TC vatandaşlarına 10 Yunan adası 7 günlük vize...

Atina’dan Erdoğan’a ziyaret jesti: TC vatandaşlarına 10 Yunan adası 7 günlük vize geliyor

Bloomberg ve Reuters’e konuşan Yunan yetkililer iki ülke arasındaki turizmi desteklemek amacıyla Türkiye’ye yakın 10 Yunan adasını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına 7 günlük geçici vize verileceğini açıkladı. Karar, Erdoğan’ın bugün başlayacak Atina ziyareti sırasında açıklanacak.

Son aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleriyle tansiyonun yükseldiği ve Ege’nin iki tarafından gerilimin arttığı ilişkilerde bugün Erdoğan kalabalık bir bakan heyetiyle birlikte Atina’ya giderek ilişkilerde yeni bir dönemin temellerini atmak istiyor. 

Reuters’a konuşan bir Yunan hükümet yetkilisi, “Pozitif bir gündeme ağırlık vererek bunun her iki tarafa da katkı sağlayacağını göstermek istiyoruz” dedi.

Haberde, “Hükümet yetkililerine göre toplantılardan ortak bir deklarasyon ve ekonomi, sağlık, eğitim, tarım, göç ve turizm gibi sektörlerde anlaşmalar çıkacak. Yetkililer, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden Türk vatandaşlarının Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için yedi günlük turist vizesine yeniden başvurabilmeleri için izin aldığını ve bunun iyi niyetin bir kanıtı olarak ziyaret sırasında duyurulmasının beklendiğini söyledi” ifadelerine yer verildi.

Mitsotakis kabinesinin on üyesi ikili görüşmelere katılacak ve bunların çoğu Türk mevkidaşlarıyla deklarasyon ve işbirliği anlaşmaları imzalayacak.

- Advertisment -