Ana SayfaDış HaberKerkük'te Arap-Kürt gerilimi: Polis Kürt göstericilerin üzerine ateş açtı, iki kişi öldü

Kerkük’te Arap-Kürt gerilimi: Polis Kürt göstericilerin üzerine ateş açtı, iki kişi öldü

Irak'ın Kerkük kentinde, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) kente dönüşü protestolara neden oldu. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Kerkük'te protestolar sırasında güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.

Irak’ın Kerkük kentinde bir haftadan beridir Haşdi Şabi taraftarları, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) merkezinin partiye iadesine karşı gösteriye başlamış, çadır kurarak yolları kapatmıştı.

Kentte yolların kapatılmasını protesto eden Kürtler bugün öğleden sonra Rehimawa semtinde gösterileri düzenledi.

Göstericilere ateş açıldı: 2 kişi hayatını kaybetti

Güvenlik güçleri, Arap eylemcilerin kurduğu çadıra doğru ilerlemeleri üzerine Kürt göstericilere ateş açtı. 

Rûdaw muhabiri Herdi Muhammed, güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucunda Hawkar Muhammed (38) isimli bir göstericinin hayatını kaybettiğini ve bazı göstericilerin yaralandığını aktardı. 

Kameralara yansıyan görüntülerde bazı askerlerin silahların yönünü göstericilere doğrulttuğu görüldü.

Yaralananlardan Heval Star adında bir kişinin daha yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bu gelişmelerin ardından Kerkük polisi, şehir sakinlerine evlerine dönmesi çağrısı yaparak, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Kerkük Polis Müdürlüğü Sözcüsü Amir Şivani, gösteriler sırasında 3’ü polis 10 kişinin yaralandığını bildirdi.

Rûdaw’a konuşan Sözcü Şivani, olaylar nedeniyle kent genelinde bir günlük sokağa çıkma yasağı kararı alındığını belirterek sükunet çağrısı yaptı.

https://x.com/rudawturkce/status/1698035535447572908?s=46&t=cqzTYmUalbjcY02wsbpB0w

Ne olmuştu?

Kerkük’te 16 Ekim 2017’de kente giren Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait binayı boşaltıp Operasyonlar Komutanlığı karargahı yapmıştı. 

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, 18 Aralık 2023’te yapılacak il meclis seçimleri öncesinde Kerkük’te daha önce KDP’ye ait olan ve sonradan Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’na verilen binanın boşaltılarak partiye devredilmesi talimatını vermişti.

Bu kararın ardından 25 Ağustos günü karargahın önünde çadır kurup nöbet tutan bir grup Haşdi Şabi taraftarı Kerkük-Erbil otoyolunu trafiğe kapattı. Çoğu Kerkük’ün çevresindeki Arap köylerinden ve bir kısmı da Diyala ile Bağdat’tan getirilen göstericiler, binanın KDP’ye devredilmesini protesto ediyor.

Gösterilere, Haşdi Şabi bünyesinde Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi de destek veriyor.

- Advertisment -