Ana SayfaDış HaberMeme kanserine karşı elektronik sütyeni bulan Canan Dağdeviren; BBC'nin ilham veren 100...

Meme kanserine karşı elektronik sütyeni bulan Canan Dağdeviren; BBC’nin ilham veren 100 kadın listesine girdi

ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) doçent olan Canan Dağdeviren  BBC 2023 ilham veren 100 kadın listesine seçildi.

Önemli bir bilim insanı ve mucit olan Dağdeviren, meme kanserinin ultrasonla erken teşhisi için giyilebilir bir “elektronik sütyen” icat etti. Bu icadı, düzenli kanser taraması yaptıran ancak geç evre meme kanseri teşhisi konulan ve altı ay sonra vefat eden teyzesinden esinlenerek gerçekleştirdi. Dağdeviren’in bu buluşu, yüksek meme kanseri riski taşıyan bireyler için hayati önem taşıyabilir.

BBC’nin 2023 yılında ilham veren 100 kadın listesi, aynı zamanda çeşitli alanlardan birçok etkili kadını da içeriyor. Listede insan hakları avukatı Amal Clooney, sinema yıldızı America Ferrera, feminist Gloria Steinem, eski ABD First Lady’si Michelle Obama, güzellik şirketi sahibi Huda Kattan ve Ballon d’Or ödüllü futbolcu Aitana Bonmatí gibi isimler bulunuyor. Ayrıca yapay zeka uzmanı Timnit Gebru da listeye dahil edildi.

Bu yıl, aşırı sıcaklar, orman yangınları, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele eden ve etkilerine uyum sağlamak için harekete geçen kadınlar da dikkat çekti. Özellikle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP28 öncesinde, 28 İklim Öncüsü bu listede yer aldı. Bu, iklim değişikliğiyle mücadelede kadınların önemli roller üstlendiğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

- Advertisment -