Ana SayfaDış HaberUluslararası Ceza Mahkemesi savcısından İsrail’e Refah uyarısı: “Yasalara uymayanlar ofisim harekete geçtiğinde...

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısından İsrail’e Refah uyarısı: “Yasalara uymayanlar ofisim harekete geçtiğinde şikayet etmemeli”

BM Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırım sözleşmesini ihlalden yargılanması 23 Şubat’ta devam edecek İsrail’e bir uyarı da 2002’de kurulan ve 124 ülkenin taraf olduğu Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin savcısı Kerim Ahmed Han’den geldi: “İlgili herkese: Ofisim işlendiği iddia edilen her türlü suçu aktif bir şekilde soruşturmaktadır. Yasaları ihlal edenlerden hesap sorulacaktır.”

X’ten paylaştığı mesajda savcı Kerim Ahmed Han, İsrail’i 1,5 milyon mültecinin sığındığı Refah’a saldırılar konusunda uyardı: 

“Refah’ta İsrail güçleri tarafından gerçekleştirildiği bildirilen bombardıman ve olası kara harekâtından derin endişe duyuyorum.  

Ofisim Filistin Devleti’ndeki durumla ilgili olarak devam eden ve aktif bir soruşturma yürütmektedir. Bu soruşturma, Roma Statüsü suçlarından sorumlu olanların adalet önüne çıkarılması amacıyla son derece acil bir mesele olarak ilerletilmektedir.

Tüm savaşların kuralları vardır ve silahlı çatışmalarda geçerli olan kanunlar, içi boş veya anlamdan yoksun hale getirilecek şekilde yorumlanamaz.  Geçen yıl Ramallah’ta verdiğim mesaj da dahil olmak üzere, sürekli olarak bu mesajı verdim.  O zamandan bu yana İsrail’in tutumunda gözle görülür bir değişiklik görmedim. Defalarca vurguladığım üzere, yasalara uymayanlar, daha sonra Ofisim yetkisi uyarınca harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir.

İlgili herkese: Ofisim işlendiği iddia edilen her türlü suçu aktif bir şekilde soruşturmaktadır.  Yasaları ihlal edenlerden hesap sorulacaktır.

Ayrıca tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmaya devam ediyorum.  Bu da soruşturmalarımızın önemli bir odak noktasını teşkil etmektedir.”

Uluslararası Ceza Mahkemesi nedir?

2002’de kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (kısaca UCM), Uluslararası Adalet Divanı’ndan farklı, yeni bir mahkeme. Roma Statüsü adlı bir sözleşmeye dayanıyor. Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan mahkemenin 124 ülke tarafı.

Roma Statüsü’ne göre olayların mahkeme önüne 3 farklı şekilde gelebiliyor:

1-Mahkeme savcısı, sadece mahkemenin söz konusu suçu ya da bireyleri yargılama yetkisi var ise; kurban ya da ailesini de içerecek şekilde herhangi bir kaynaktan gelen bilgiye dayanarak, işlenmiş bir ya da birden fazla suçun söz konusu olduğu bir durum hakkında soruşturma başlatabilir.

2-Roma Statüsü’nü onaylayan devletler, sadece mahkeme yargılama yetkisini haizse, işlenen bir veya birden fazla suçun olduğu bir durumun soruşturulması için savcıdan talepte bulunabilirler.

BM Güvenlik Konseyi, işlenen suçun bir veya birden fazla olduğu bir durumu soruşturması için savcıdan talepte bulunabilir. 1. ve 2. yöntemlerin tersine, suçlar Roma Statüsü’nü onaylamayan bir devletin topraklarında vuku bulmuş veya böyle bir devlet vatandaşı tarafından işlenmiş olsa bile BM Güvenlik Konseyi olayı savcıya bildirdiği zaman UCM yargı yetkisine sahip olacaktır. Bununla birlikte, bu durumların her birinde bir soruşturma açılıp açılmayacağına ve soruşturma üzerinde temellenen hukuki onaya bağlı olan bir davanın açılıp açılmayacağına karar vermek, devletlerin ya da Güvenlik Konseyi’nin değil, UCM savcısının takdirine bağlıdır.

- Advertisment -