“1,5 milyon terör soruşturması”: Yeneroğlu Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına tepki gösterdi

DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı “Adalet İstatistikleri 2020” verileriyle ilgili basın açıklaması yayımladı.

Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı bilgiler arasında, 2016-2020 arasında 1,5 milyon “silahlı terör örgütüne üyelik” soruşturması başlatıldığını ve sadece 2020 yılında 200 binin üzerinde “silahlı terör örgütüne üyelik” kararı verildiğini hatırlatan Yeneroğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Söz konusu sayıların bu kadar yüksek olmasının, siyasetin baskısı neticesinde Yargıtay’ın ceza hukukunun en temel kurallarını yok sayan içtihatları doğrultusunda açılan soruşturmaların suç işleme kastı olmayan, örgütün nihai hedeflerinden bihaber olan ve herhangi bir suça iştirak etmemiş masum kişilere kadar sirayet etmiş olmasından kaynaklandığı açıktır. Silahlı terör örgütü yargılamaları hukuk devleti ilkelerini zedelemekte, AİHM içtihatlarına tamamen aykırı bir şekilde yürütülmektedir. Ne yazık ki yargı, Yargıtay ve kısmen de Anayasa Mahkemesi bu hukuksuzluklara engel olamamakta, aksine hukuku ayak bağı olarak gören iktidarın korku coğrafyasında onun politikalarına alet olmaktadır.”

Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasını kapsayan TCK 314. Madde istatistikleri.

Yeneroğlu, hukuk ihlalleri karşısında kamuoyunun büyük bölümünün sessiz kaldığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Ancak bu yargılamaların toplumda etkisi çok uzun yıllar sürecek travmalar meydana getirdiği gerçeği, ileriki zamanlarda çok daha hissedilir olacaktır. Bu yüzden zaman adaleti konuşma, silahlı terör örgütü üyeliği yargılamalarındaki adaletsizliklere son verme zamanıdır. Türkiye’nin acilen hukuka ve hukuk devleti ilkelerine dönmesi şarttır.”

Önceki İçerik“Cumhur İttifakı Erdoğan’ın siyasi akıbetini tehdit eden en önemli dinamiğe dönüştü”
Sonraki İçerikStratejik müttefikler: Pakistan ve Taliban