Arınç’ın uyarısına yargıdan iki tepki

Bülent Arınç’ın “Hakimler yanlış yapıyor. Uyarıyorum, yakın gelecekte onlar zarar görür” sözlerine HSK Başkan vekili Mehmet Yılmaz ve eski Adalet Bakanlığı müsteşarı ve Yargıtay üyesi Kenan İpek’ten isimsiz tepkiler geldi. Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın yargıda reform çağrıları ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Yılmaz, hakim ve savcılara güvence verdi. İpek ise “Hakim ve savcıları mukayese ile tehdit edenler cevabı Büyük Türk Milletinden alacaklardır” dedi.

Eski Adalet Bakanlığı müsteşarı ve Yargıtay üyesi Kenan İpek.
HSK Başkan vekili Mehmet Yılmaz.

Geçen hafta Habertürk yayınında konuşan eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç “Ben, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı adaletten yanayız. Biz adil yargılama istiyoruz. Ancak hakimler yanlış yapıyor. Uyarıyorum, yakın gelecekte onlar zarar görür. Bu kararı veren insanlar sorumluluk alsınlar. Bu sorumluğun dışında hareket ederlerse ben onlara çok uzak olmayan bir geçmişte yaşananları söylerim. Ergenekon davaları da böyleydi. Ama şimdi o Ergenekon’da karar veren hakim ve savcıların nerede, hangi durumda olduklarında bakın lütfen” demişti.

Arınç’ın sözlerine mevcut yargı sisteminde etkili iki isimden tepki geldi.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz sosyal medya hesabından, ismini vermeden Arınç’ın hakim ve savcılara yönelik sözlerini eleştiren yedi tivitlik bir seri paylaştı.

1/Türk Hakim ve Savcıları; inancının emri ve genlerine nakşedilmiş adalet duygusu ve hür vicdanları ile millet adına hükmettiklerini hiç unutmadan görev yapan fedakar vatan evlatlarıdır.

2/Hukukun bir bilim, hakimlik ve savcılığın gerilimli bir meslek, ama ince bir sanat olduğunu hiç akıllarından çıkartmadan, hukukun onurunu, mesleklerinin saygınlığını, toplumların insanı değersizleştirdikleri en çılgın dönemlerde bile özenle korumuşlardır.

3/Bunun en önemli kanıtı; Tarafsız, sadece Anayasa ve yasalara bağlı ve hür vicdanlı olarak görev ifa etmek yerine, yargısal yetkilerini; iltisak, irtibatlı oldukları örgüt adına kullanan, millete büyük acılar yaşatan hakim ve savcıları,

4/yasal mevzuata bağlı kalarak ve büyük bir titizlik içinde yapılan soruşturma sonuçlarına dayanarak yargı teşkilatından uzaklaştırmışlar, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı ilk andan itibaren karşı durarak cumhuriyete, millet egemenliğine dayalı demokrasiye sahip çıkmışlardır.

5/Onlar Adaleti gerçekleştirirken mükafat beklemenin, bu ulvi değere yapılan en büyük kötülük ve en büyük adaletsizlik olduğunu iyi bilir, yaptıkları yargılama ve soruşturmalarda; kim ne der, ne düşünür demeden, terör örgütlerinin tehdit ve korkutmalarına aldırmadan,

6/yaptıkları işin ciddiyetine, ulviliğine zarar verecek tartışmaların içine girmeden sessiz ve sadelik içinde görev yaparlar. Hem hizmetinde olduğu milletin denetimi ve gözetimi hem de mesleki mevzuatın zorunlu kıldığı etkin denetim mekanizmaları, yaptıkları hizmetin güvenceleridir.

7/Yaptığım görevler nedeniyle çok yakından tanıma fırsat ve onuruna eriştiğim Fedakar Türk Hakim ve Savcılarının, hakimlik edebine, ilmine, adalete bağlılığına, kul hakkına gösterdikleri titizliğe inancım ve güvenim tamdır.

Arınç’ın açıklamasına bir tepki de 2014-2017 yılları arasında Adalet Bakanlığı müsteşarlığı yaptıktan sonra Yargıtay üyeliğine seçilen Kenan İpek’ten geldi:

“Makamı, görevi ve sıfatı her ne olursa olsun, FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarını soruşturan ve yargılayan Hakim ve savcılarımızı; FETÖ mensubu ihraç edilmiş hakim ve savcılarla mukayese ile tehdit edenler cevabı Büyük Türk Milletinden alacaklardır…”

Önceki İçerikPelikanlara ‘kamu yararına dernek’ statüsü
Sonraki İçerik‘CB’nından bir ses duydunuz mu?’