ATV’deki DNA testine eleştiriler, kanalın ‘FETÖ’ ve PKK ile mücadelesi yüzündenmiş

Başında Turkuvaz grubuna bağlı Takvim gazetesi yazarının olduğu, üyeleri arasında ATV, Sabah, Yeni Şafak, Star, Akşam, Türkiye gibi iktidara yakın gazetelerin yönetici ve yazarlarının bulunduğu Medya Derneği Esra Erol’da programındaki DNA açıklama sahnesine yönelik eleştiriler için açıklama yaptı. Derneğe göre, eleştirilerin temelinde Turkuvaz Medya’nın FETÖ ve PKK ile mücadelede sergilediği milli ve yerli tavır var.

Başkanlığını Takvim gazetesi yazarı Ekrem Kızıltaş’ın yaptığı Medya Derneği’nin açıklaması şöyle:

“Medya kuruluşlarının var olma sebeplerinden biri halkın haber alma hak ve ihtiyacını karşılamaktır. Bu çerçevede televizyonlar ve gazeteler en şaşırtıcı, sarsıcı hatta dehşete düşürücü konuları işleyebilirler. Önemli olan okurla ve izleyiciyle paylaşılan bilgilerin gerçek ve doğru olmasıdır.

“Medya Derneği olarak son günlerde üyemiz olan ATV kanalında yayımlanan Esra Erol’la programında yaşananları bu çerçevede değerlendiriyoruz. Programa bizzat başvuran kişiler, soy bağı konusunda yaşadıkları şüphenin giderilmesini istemişlerdir. Yapılan tetkikler neticesinde soy bağının çarpıtıldığı gerçeğine ulaşılmıştır.

“Temelde bunun bir gazetecilik faaliyeti olduğu konusunda şüphe yoktur. Programda ortaya çıkan şoke edici gerçekle yapımcıyı, kanalı, hatta bütün bir medya grubunu özdeşleştirmek vicdan ve izandan yoksun bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım Türkiye’de gazete çıkarmayı ve televizyon yayını yapmayı imkânsız hale getirir.

“Elbette bu programlarda ortaya çıkarılan gerçeklerin toplum üzerinde rahatsız edici bazı etkileri olabilir. Bu ve benzeri durumlarda yapılması gereken şey gerçeğin üzerini örtmek değil onunla yüzleşmektir. Resmî kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına ve tek tek bireylere düşen görev programı günah keçisi ilan edip sorumluluktan kurtulduğumuzu sanmak değildir. Biz görmezden geldiğimizde bu programlarda ele alınan ciddi sorunlar ortadan kalkmamaktadır. Aksine medya tarafından gündeme getirilmediğinde bir ilgisizlik perdesinin arkasında kalmakta, içten içe büyümekte ve yaygınlaşmaktadır. Bize düşen konuyu bütün boyutlarıyla tartışmak, çözümler aramak, yaraları sarmak ve benzer hadiselerin tekrar tekrar yaşanmaması için çözümler üretmektir.

“Medya Derneği olarak dikkatimizi çeken bir diğer husus da şudur: Üyemiz olan Turkuvaz Medya Grubu uzunca bir süredir sistematik bir saldırı altındadır. Eleştiri en temel haklardan biridir fakat burada eleştiri olarak nitelendiremeyeceğimiz faaliyetler dikkat çekmektedir. Turkuvaz Medya Grubu yönetimi, şirketleri ve çalışanları hakkında yalan haberler yapılmakta, asılsız söylentiler çıkarılmakta, sahte görseller üretilmekte ve bütün bunlar organize bir yıpratma çalışmasının malzemesi haline getirilmektedir. Bu saldırıların temelinde Turkuvaz Medya’nın FETÖ ve PKK başta olmak üzere terörle ve terör örgütleriyle mücadele konusunda sergilediği milli ve yerli tavrın bulunduğunu düşünüyoruz.

“Yine bu program vesilesiyle yapılan saldırılarda programın, hatta kanalın kapatılmasına yönelik bir kampanya başlatılmış, Turkuvaz Medya çalışanları ve aileleri hakkında burada zikredemeyeceğimiz hakaret ve tehditler savrulmuştur. Dernek olarak adli ve idari makamlardan beklentimiz bu saldırıların arkasında olanların bulunarak adil bir şekilde yargılanmalarının sağlanmasıdır.

“Medya Derneği olarak bu haklı davasında üyemizin yanında olduğumuzu, medya kuruluşlarına yapılan itibar suikastlerine prim vermeyeceğimizi bildirir, bu tür saldırılara karşı hak arayış ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ilan ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Medya Derneği’nin yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor.

Başkan – Ekrem Kızıltaş, Takvim Gazetesi Yazarı.

Başkan Yardımcısı – İbrahim Karagül, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni.

Başkan Yardımcısı – Nuh Albayrak, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni.

Sayman – Abdülhalik Çimen, Turkuvaz Medya İdari İşler Grup Başkanı.

İbrahim Eren, TRT Genel Müdürü.

Şenol Kazancı, Anadolu Ajansı Genel Müdürü.

İsmail Kapan, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni.

Mustafa Çelik, Kanal 7 Yayından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi.

Hilal Kaplan, Sabah Gazetesi Yazarı.

Fadime Özkan, Star Gazetesi Yazarı.

Mustafa Kartoğlu, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni.

Ahmet Bayraktutar, Star Medya İcra Kurulu Başkanı.

Önceki İçerikBahçeli’nin ‘uyumlu’ AYM teklifine, Erdoğan’dan destek geldi
Sonraki İçerikKaya Kalaycı: Bakıra can veriyor