Ana SayfaHaberlerAYM bu kez oy çokluğuyla topa girmedi: “Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinde ‘karar...

AYM bu kez oy çokluğuyla topa girmedi: “Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinde ‘karar verilmesine yer olmadığına…”

Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti için yapılan başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Karar, oy çokluğuyla alındı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), bugünkü Genel Kurul gündeminde, ‘TBMM Genel Kurulu’nda Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yazısının okunarak Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve ortaya çıkan eylemli içtüzük değişikliğinin iptali’ istemiyle CHP’nin başvurusu ile Atalay’ın avukatlarının yeni başvurusunu görüştü.

Yüksek Mahkeme, iki başvuruda da karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Oy çokluğuyla alınan kararın gerekçesi daha sonra açıklanacak.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davası tutuklusu Atalay’la ilgili iki kez hak ihlali kararı vermişti. Mahkemeler kararı uygulamayarak sürece aykırı şekilde Yargıtay’a göndermiş, Yargıtay da ‘kararın hukuki değerinin olmadığını’ öne sürmüştü. Bu durum yargıda kriz yaratmıştı.

11 Ocak’taysa AK Parti ve MHP, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçmiş, MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş toplanmıştı.

Atalay hakkında Yargıtay’ın vekillik düşürme kararı 30 Ocak’ta TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından okutulmuştuBöylelikle Atalay’ın vekilliği düşürülmüştü. 

- Advertisment -