Babacan’dan Soylu tanımı: “Güvenlik sorunu”

DEVA Lideri Ali Babacan, Erdoğan’a “İç güvenliği sağlamakla görevlendirdiğiniz kişinin bir güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız?” diye sordu. Veyis Ateş hakkındaki iddiaları hatırlatan Babacan “O gazetecinin yükünü çalıştığı medya grubu taşıyamadı. Peki Sayın Erdoğan, iddiaların ortasındaki o bakanın yükünü taşımaya devam edecek mi?” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Isparta’da partisinin 1. Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde konuştu. Sözlerine ölümünün altıncı yıl dönümü vesilesiyle 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i anarak başlayan Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘Akla hayale sığmayacak bir düzen kurulmuş’

“İddialara göre; suç örgütlerinin liderleri, siyasetçiler, bürokratlar, iş insanları ve medya mensupları arasında akla hayale sığmayacak bir düzen kurulmuş. Televizyonlarda sıkça görünen bir gazeteci, bir iş insanı ile adli makamlar arasında arabuluculuk yapmaya kalkmış. Devlet içi kliklerden söz ediliyor. Deniyor ki o gazeteci 10 milyon euro istemiş.”

‘O bakanın yükünü nasıl çekiyor, anlamıyorum’

“Kokuşmuş suç örgütleriyle iç içe geçmiş olaylar kabineden bir ismin etrafında dönüyor dolaşıyor. İki kere canlı yayına çıktı. Adı geçen gazetecilerden birisi de karşısındaydı. Tüm halka kurulan kumpasa bakın. Soruyu soran da cevaplayan da iddiaların içerisinde. O gazetecinin yükünü çalıştığı medya grubu taşıyamadı. Gazeteci istifa etmek zorunda kaldı. Peki onunla ilgili iddiaların kaç katı iddiaların ortasında adı geçen o bakanın yükünü Sayın Cumhurbaşkanı nasıl çekiyor, ben anlamıyorum.”

‘İç güvenliği sağlamakla görevlendirdiğiniz kişinin güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız?’

“Sayın Erdoğan, siz bu yükü taşımaya devam edecek misiniz? Ülkenin iç güvenliğini sağlamakla görevlendirdiğiniz bu kişinin bir güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız? İnadınıza devam mı edeceksiniz yoksa dizinin devamında farklı şeyler olabilir diye mi harekete geçmiyorsunuz?”

‘Sizi desteklemek için yapılan haberlerin finansmanı usulsüzlüklerle mi sağlanıyor?’

“Sayın Erdoğan; siz içinde kliklerin, lobilerin olduğu bir devletin mi başkanısınız? Sizin yönetiminizde bakanlar, yargı mensupları veya bürokratlar devlet içinde çete faaliyeti mi gerçekleştiriyor? Sizin desteklemek için yapılan haberlerin finansmanı usulsüzlüklerle mi sağlanıyor? Sizi medyada bazı tetikçiler mi savunuyor? Sizin yönetiminizde kamu kaynakları iktidara yakın dar bir zümreye mi aktarılıyor? Bu sorularıma çıksın ‘hayır’ diye cevap versin. Cevap vermiyorsa, sükût ikrardan gelir. Bu soruları sadece DEVA Partisi adına sormuyorum, Sayın Erdoğan’ı destekleyen, oy veren aziz milletim adına da soruyorum.”

‘Bir ey narası da mafyaya, çeteye çekiverin’

“Türkiye’yi, bir siyasi partinin il binasında gündüz gözüyle cinayet işlenen bir ülke haline getirdiler. Sayın Bahçeli’nin çabalarıyla mafyaya özel af çıkarılıyor. Siyasal şiddet her sokak başında karşımıza çıkıyor. Sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Derhal siyasal şiddete karşı sağlam bir duruş ortaya koyun. Sizin naralarınızı çok duyduk. İsteyince yapabiliyorsunuz. Bir ey narası da şu mafyaya çeteye çekiverin, ne olur?”

Önceki İçerikANALİZ | Yalım Eralp: “Azerbaycan için de Afganistan için de Meclis kararı gerekir”
Sonraki İçerikJoe Biden 2015’te Mesud Barzani’ye “İkimizin de ömrü Kürdistan’ın bağımsızlığını kendi gözlerimizle görmeye yetecek” demiş