Başarılıysa neden görevden aldın?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan övgü dolu sözlerle bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap verdi: "Başarı! Niye görevden aldın o zaman? 128 milyar doları senin talimatınla bir avuç insana peşkeş çeken Merkez Bankası Başkanı'nı niye görevden aldın? Onu da almasaydın.”

Partisinin Meclis grubunda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“İstanbul seçimleri şehitlerimizden daha mı önemliydi?”

İstanbul seçimleri şehitlerimizden daha mı önemliydi? Sorduk, dostum dostum diye ortalıkta geziniyorsun, Papaz’ı verirken deseydin kardeşim, 13 vatandaşımız var terör örgütünün elinde, bir telefon edip onlar da bize teslim etsinler diyebilir miydin? Diyebilirdin. Niçin aklına gelmedi?

“Hakaret edeceğine bu sorulara cevap ver”

Asker siyasetin emrinde. İki yüzbaşımız ve bir askerimiz ayrıca şehit oldu. Hiçbir asker, güvenlikle ilgili hiçbir görevli böyle bir operasyonu kabul etmiyor. Bu operasyon yanlış bir operasyondur. Biz bunu söyledik ne oldu? Bir sürü hakaret. Bu soruların cevabını hâlâ almış değilim. Bana hakaret edeceğine çık bu sorulara cevap ver.

“Vallahi sizi kıskanmıyoruz”

128 milyar doları sattılar. Sorduk. Garip gurebanın parası o. Kime sattın? Cevap yok. Şu ana kadar cevap yok. Meclis’te araştırma önergesi verildi. Reddedildi. Kendisine milliyetçi diyen parti de araştırılmasın diye önergeyi reddetti. Gittiğim yerlerde esnafa, emekliye 128 milyardan sana bir şey düştü mü diye sordum. Hayır diyor. Nereye gitti 128 milyar dolar? Bu soru soruluyor. Damat yok ortada. Görevden aldı görevden. Damadın görevden alınışını açıklayacak televizyon bulamadılar. Aradan geçti 10 saat. Televizyon kanalları, gazeteler damat istifa etti yazamadılar. 128 milyar dolar sorulunca damadı savunuyor. Damadın başarılarından kuduruyorlar diyor. Ne başarı ama! 128 milyar doları peşkeş çekeceksiniz bir avuç tefeciye. Başarı! Niye görevden aldın o zaman? Alma görevden. Hadi onu görevden aldın başarıysa, 128 milyar doları senin talimatınla bir avuç insana peşkeş çeken Merkez Bankası Başkanı’nı niye görevden aldın? Onu da almasaydın. 128 milyar doların hesabını sorunca kıyamet kopuyor. Vallahi sizi kıskanmıyoruz. Kıskanılacak bir şey mi yaptınız? Bu milletin Merkez Bankası’nda biriktirdiği 128 milyar doları ne yaptın Sayın Erdoğan, kime verdin?

“Devlete bedava gelen aşıyı satmışlar”

9 Şubat 2021 tarihine kadar 10 milyon 162 bin 123 doz aşı getirildi, bunlar için Devlet Malzeme Ofisi Keymen firmasına 121 milyon 945 bin 476 dolar para ödedi. Buradaki soru şu: Aralık 2020 tarihinde Esenboğa gümrüğünden geçiyor aşılar, gümrükten geçen 1 milyon 342 bin 298 doz aşı gümrükten Keymen tarafından çekiliyor. Buradaki önemli nokta şu, gümrükteki beyana göre 1 milyon doz aşı için ücret alınmıyor. 1 milyon doz aşı ücretsiz, yani 12 milyon dolarlık aşı ücretsiz verilmiş. Sayın Bakan’a ve Erdoğan’a soruyorum, ücretsiz olarak ithal edilen 1 milyon doz aşı Devlet Malzeme Ofisi’ne her dozu 12 dolardan fatura edildi mi, edilmedi mi? Ücretsiz olduğu beyannamesinde var. 

Önceki İçerikBuldan’dan Soylu’ya: ‘Kandil’e devletin onayı ve ricasıyla gittik, bizi İHA’larla korudular’
Sonraki İçerikAkşener’den Özlem Zengin’e: ‘Erkekler yetmedi bir de seninle mi uğraşacağız?’