ByLock’un lisans sahibi tutuklandı

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Keynes hakkında 17 Aralık 2020’de yakalama emri çıkartıldı.

FETÖ ile iltisakı nedeniyle kapatılan Bank Asya’da hesabı bulunan Keynes’in avukatınca 4 Mart 2021’de verilen dilekçede, Keynes’in Türkiye’ye gelerek etkin pişmanlık hükümleri kapsamında beyanda bulunmak istediğini bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıyla avukatı aracılığıyla yapılan ikna görüşmeleri sonunda 9 Haziran saat 10.20 sıralarında İstanbul Havalimanı’na gelerek kendiliğinden teslim olan Keynes, burada gözaltına alındı.

15 YIL HAPİS İSTEMİ

ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştiren Keynes, hakkında terör örgütüne üye olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2013’ten bu yana ByLock’un patenti üzerinde olan Keynes hakkında hazırlanan ve kabul edilen iddianamede, FETÖ’nün yapısı ve ByLock programının özelliklerine değinildi.

ÖRGÜT BAĞLANTISINI KABUL ETTİ

Keynes, ifadesinde örgütle bağlantısının bulunduğunu kabul etti, bazı önemli isimleri teşhis etti. Ayrıca, önemli bilgiler içeren bazı epostaları da savcılığa verdi.

Keynes’in, örgütün evlerine gittiği, örgüt içerisinde görevler üstlendiğini, TSK Mahrem Yapılanması’nda öğretmen konumuna kadar yükseldiği belirtiliyor.

İtirafçı olan David Keynes, ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

Önceki İçerikABD, Türkiye’nin Rusya ile ilişkisinde ‘müşteri memnuniyetsizliği’ yaşadığını düşünüyormuş
Sonraki İçerikANALİZ | İşin aslı: “Bizim takım dökülüyor, siz de oynamayın…”