“Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez”

KKTC eski cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erdoğan'ın Kıbrıs’ta açıkladığı “müjde”yi eleştirdi: "Yeni binaların yapımı bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirilmez. Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez.”

KKTC’nin bir önceki cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC Meclisi’nde yaptığı konuşmada açıkladığı “müjdelere” dair bir değerlendirmede bulundu.

Akıncı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. ‘Gecekondu’ yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor.”

“Kuşkusuz ihtiyaca göre , yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.”

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün (19 Temmuz) KKTC Meclisi’nde yaptığı konuşmada “müjde” olarak olarak KKTC Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Külliyesi yapılacağını duyurmuştu.

Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir binası külliyesi var veya parlamento binası var. Biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina İngilizlere ait gecekondu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nın külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti inşasına yakında başlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.