Ana SayfaHaberlerGündemErdoğan, sessizce dinledi, sadece o soruyu sordu: Tayfun Kahraman kimdi?

Erdoğan, sessizce dinledi, sadece o soruyu sordu: Tayfun Kahraman kimdi?

CHP Genel Merkezi’ni ziyaretinde Özgür Özel, Erdoğan’a Gezi davası ve bu davadan hüküm giyen Osman Kavala'dan, Tayfun Kahraman’dan bahsetti. Özel’i yorum yapmadan dinleyen Erdoğan, sadece “Tayfun Kahraman kimdi?” diye sordu. Kahraman, Gezi Olayları sırasında 13 Haziran 2013 günü Başbakanlık’ta Erdoğan ile görüşmüştü.

Duvar Gazetesi’nin kulis haberine göre CHP Genel Merkezi’ni ziyaretinde CHP Genel Başkanı Özel Erdoğan’a AİHM ve AYM kararlarının uygulanmamasının yarattığı tahribatı anlattı, Gezi davası ve bu davadan hüküm giyen Osman Kavala’dan, Tayfun Kahraman’dan bahsetti. 

Edinilen bilgiye göre Erdoğan Özel’in bu konulardaki açıklamalarını yorum yapmadan dinledi, sadece bahsedilen isimler üzerine, “Tayfun Kahraman kimdi?” diye sordu.

Tayfun Kahraman, Gezi Olayları sırsında Taksim Dayanışma Platformu üyesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı olarak Başbakan Erdoğan ile görüşen heyetin sözcülüğünü yapmıştı.

13 Haziran 2013 günü Ankara’da yapılan görüşmeyle ilgili Anadolu Ajansı’nın haberi şöyleydi: 

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı ile ilgili yaptığı görüşmeler çerçevesinde 8 sanatçı ile Taksim Dayanışma’dan bazı kişileri kabul etti.

Başbakanlık Resmi Konut’taki basına kapalı görüşme yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Kabule, Taksim Dayanışma’dan TMMOB Başkanı Eyüp Muhcu ve Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün ile sanatçılar Sunay Akın, Yavuz Bingöl, Ceyda Düvenci, Halit Ergenç, Sertap Erener, Mahsun Kırmızıgül, Nebil Özgentürk ve Ali Sunal katıldı.

İlk heyetten sonra gelen Taksim Dayanışma’dan Derya Karadağ, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden Beyza Metin, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Tabip Odası Sekreteri Ali Çerkezoğlu, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da daha sonra görüşmeye dahil oldu.

Görüşmeye, Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ve Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı.

Taksim Dayanışması sekreteryası adına konuşan TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da Başbakan Erdoğan’ın, yargı sürecinin sonunu bekleyip, ardından sonuca göre halk oylamasına gitmek istediklerini ilettiğini ifade ederek, “Sayın Başbakan, oylama sonucunda park olarak kalmasının tercih edilmesi halinde, yani vatandaşlarımız, İstanbullular bu alanın park alanı olarak kalmasını tercih ettiklerinde bu karara uyacaklarını ifade ettiler. Bu aşamada, öncelikle yargı nihai kararını verene kadar projenin uygulamaya geçilmeyeceğini ifade etmesi Sayın Başbakanın, bu gecenin olumlu sonucudur” dedi.

Kahraman, bir gazetecinin, “Bu sözler eylemin bitmesi için yeterli midir sizin için” yönündeki sorusuna, “Bu sözler pozitif yönlü sözlerdir. Pozitif yönlü bu sözleri arkadaşlarımızın da pozitif olarak değerlendireceklerini bizler buradan düşünüyoruz” yanıtını verdi.

- Advertisment -