Erdoğan’ın 2011’de İstanbul Sözleşmesi için attığı tweet : Kadına şiddet artık insan hakları ihlali

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Haziran 2011 genel seçimleri kampanyasında İstanbul Sözleşmesi’ne destek verdiği tweeti ortaya çıktı.

Sosyal medyada ilgi gören tweet’inde Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi için “Kadına Şiddet Artık ‘İnsan Hakkı İhlali.’ Sözleşme, Türkiye’nin öncülüğünde hazırlandı” diyor.

İstanbul Sözleşmesi, bu tweet’in atılmasından bir ay önce İstanbul’daki Avrıpa Konseyi Zirvesi’nde imzaya açılmış, bu yüzden adı İstanbul olan sözleşmeyi evsahibi olarak ilk Türkiye imzalamıştı.

Erdoğan’ın tweet’indeki linkte görülen buyuyenturkiye.com isimli web sitesi, 2011 genel seçimleri çerçevesinde AK Parti’nin kampanya sitesiydi. 

Sitede, İstanbul Sözleşmesi AK Parti’nin icraatları arasında yer alıyor. Kampanya sitesinde, “fiziksel ve cinsel şiddet, tecavüz, zorla evlendirme, kadın sünneti ve namus cinayetleri” gibi konularla ilgili hükümler içerdiği hatırlatılan sözleşme için  “hazırlanması ve kabulü Türkiye’nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığının en önemli başarılarından biri” ifadesi kullanılmış.

Önceki İçerikİstanbul Sözleşmesi’ne muhafazakâr kadınlardan bir destek daha
Sonraki İçerikİnşaat ve bina olarak Ayasofya; mimar olarak Sinan