Erdoğan’ın atadığı rektör Beştepe’ye cüppesiyle geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün (4 Şubat) Beştepe’de ikisi Melih Bulu gibi üniversiteye dışarıdan atadığı olmak üzere üç rektörü ağırladı. Teksas’tan Çukurova Üniversitesi’ne atanan rektör Meryem Tuncel’in Cumhurbaşkanı’yla görüşmeye cüppesiyle gelmesi dikkat çekti.

Türkiye’nin Boğaziçi’ndeki rektör protestolarını ve gözaltına alınan öğrencileri konuştuğu dün (4 Şubat) Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç rektörü ağırladı: Ankara Üniversitesi rektörü Necdet Ünüvar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Koyuncu ve Çukurova Üniversitesi rektörü Meryem Tuncel. Bu kritik günde Erdoğan’ı ziyaret eden rektörlerin ortak özellikleri üçünün de Ağustos 2020’de Erdoğan tarafından atanmış olmasıydı.

İTÜ rektörü dışındaki iki rektör tıpkı Melih Bulu gibi üniversitelerine dışarıdan atanmışlardı.

Ankara Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Necdet Ünüvar dört dönem AK Parti Adana milletvekilliği yapmış, 20 yıl sonra akademiye rektör olarak dönmüştü.

Erdoğan’ın Çukurova Üniversitesi rektörlüğüne atadığı Prof. Dr. Meryem Tuncel ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ABD’ye gitmiş, Teksas Tech Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekteydi. Daha önce Türkiye’de hiçbir üniversitede görev yapmamış olan Tuncer’in üniversiteye rektör olarak atanması, öğrencilerin protestolarına neden olmuştu.

Ziyarette en dikkat çekici ayrıntı ise Prof. Tuncel’in Beştepe’de Erdoğan’ı cüppesiyle ziyaret etmesi oldu.

Adana’da yayın yapan Küçüksaat.com sitesinin haberine göre Tuncel, Adana’da tanınan MHP’li bir aileden geliyor.

Rektör Tuncel, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın görevden alınmasına neden olduğu öne sürülen MHP’li Meclis Birinci Başkan Vekili Mustafa Tuncel’in kuzeni.

Önceki İçerikOsmanlı İmparatorluğu’nda cinsel çoğulculuk ve çağın gerisinde kalan Türkiye
Sonraki İçerikLiseliler Boğaziçililere destek verdi, müdürler panikledi