Ana SayfaHaberlerGazeteci Sedef Kabaş için ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 7 yıla kadar hapis istendi

Gazeteci Sedef Kabaş için ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 7 yıla kadar hapis istendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan, ardından tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkındaki iddianame tamamlandı. Cumhurbaşkanına “zincirleme şekilde hakaret" suçundan 7 yıla kadar hapsi talep edilen Kabaş hakkında ayrıca bakanlar Soylu ve Karaismailoğlu hakkındaki sözleri nedeniyle "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan toplam 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi.

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 22 Ocak’ta tutuklanan Sedef Kabaş hakkındaki soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Gazeteci Sedef Kabaş “şüpheli”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “müşteki”, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “mağdur” sıfatıyla yer aldı.

Sedef Kabaş’ın bir televizyon programında yaptığı konuşmasının dökümüne yer verilen iddianamede, polis ifadesinde Kabaş’ın “hakaret kastının olmadığını, canlı yayında sarf etmiş olduğu bir atasözü olduğunu, bir durumu anlatmak için kullandığını, anlamı güçlendirmek için kullandığı bir metafor olduğunu, Cumhurbaşkanı dahil kimseyi kastetmediğini” söyleyerek suçlamayı reddettiği vurgulandı.

İddianamede, Kabaş’ın sözlerinin “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı damgalama amacı taşıyan, nefrete kışkırtma ihtimali olan ve hoş görülebilir bir seviyenin üstünde eleştiri sınırını aşan nitelikte olduğu” belirtildi, dolayısıyla Kabaş’ın “basın ve ifade özgürlüğünden yararlanamayacağı” ifade edildi.

7 yıla kadar hapis cezası istendi

Sedef Kabaş’ın, sözlerini birden fazla kez sarf ettiği için hakaretin “zincirleme” olduğu, bu nedenle 1 yıl 5 aydan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasının uygun olacağı belirtildi.

Ayrıca Kabaş’ın 14 Ocak’taki programda da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik sözlerinin “kamusal tartışmaya katkı sağlamayan, kişilerin şeref, haysiyet ve namusunu, toplum içindeki itibarını, saygınlığını küçük düşürmeye yönelik, hoş görülebilir seviyenin üstünde eleştiri sınırlarını aşan nitelikte olduğu” belirtilerek, “Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçundan iki kez olmak üzere toplam 2 yıl 4 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle cezalandırılması istendi.

İddianame kabul edilirse hâkim karşısına çıkacak

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edilirse Sedef Kabaş önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

Sedef Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz iddianame hakkında Twitter’da şu mesajı paylaştı:

“Müvekkilem Sedef Kabaş hakkında iddianame yazıldı. Haksız tutuklamayı haklı göstermek için hayli uğraşmışlar.

“Savcı, Süleyman Soylu ve Adil Karaismailoğlu adlarına Sedef Kabaş’a dava açarken en temel hak olan savunma hakkını kullandırıp ifadesini almadı. Soylu ‘siz metruk binaları yıkın, hukuk arkadan gelsin’ demişti, savcı da hukuku yıkmış ama hukuk yıkılırsa ülke yıkılır.”

- Advertisment -