Huawei, yalanladığı ‘sokaktaki Uyguru tanıma’ yazılımı için patent başvurusu yapmış

BBC Teknoloji Muhabiri Leo Kelion, ABD merkezli bir araştırma şirketinin BBC ile paylaştığı belgeye dayanarak, Çin teknoloji şirketi Huawei’nin, yayalar arasındaki Uygurları tespit eden bir sistemin patentini almak için başvuru yaptığını yazdı.

Huawei yetkilileri daha önce hiçbir teknolojik sistemlerinin etnik grupları tespit etmek için tasarlanmadığını söylemişti.

Konuya dair The Washington Post’ta yer alan ilk haberlerde, Huawei’nin, kalabalıklar içindeki Uygurları tespit eden ve bölgedeki yetkilileri otomatik olarak uyaran bir yüz tanıma sisteminin testinde yer aldığı iddia edilmişti.  

The Washington Post, Huawei’nin internet sitesinde yer alan, bu sistemin detaylarının yer aldığı bir raporu yayımlayınca, Huawei raporu sitesinden kaldırmış, fakat raporun varlığını kabul etmişti.

Bir Huawei sözcüsü, konu hakkında yaptığı yorumda şöyle demişti: “Rapor, sadece bir testti ve gerçek dünyada uygulanmadı. Huawei, bu tür testler için sadece ürün tedarikini gerçekleştirir. Özel bir algoritma ya da uygulama temin etmiyoruz.”

Şimdi, şirketin patent başvurusu yaptığının ortaya çıkmasıyla birlikte bütün bu açıklamalar yalanlanmış oluyor.

Çin’de yaklaşık olarak 11 milyon Uygur bulunuyor ve bunların büyük bir kısmı ülkenin kuzeyindeki Sincan bölgesinde yaşıyor. 2018 yılında Çin Komünist Partisi’nin 800 bin ile 2 milyon arasındaki Uygur’u “rehabilitasyon merkezlerine” gönderdiği düşünülüyor. Bu merkezlerde Uygur Türklerine çeşitli işkenceler uygulandığı ifade ediliyor.