İbrahim Kalın’dan Bahçeli’ye Çakıcı yorumu: ‘Kişisel hukukla hukukun normları çatışmamalı’

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Çakıcı’ya sahip çıkan Bahçeli için “kişisel hukuk ile hukukun ortaya koyduğu normlar arasında bir çatışma olmaması gerekir” dedi. Kalın, Bülent Arınç’ın Demirtaş’la ilgili sözleri için de, konunun salt hukuki bir açıdan ele alınamayacağı, işin politik boyutunun da olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV’ye verdiği röportajda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Sözcü Kalın, Arınç’ın ifadelerinin kendi görüşleri olduğunu söyleyerek, “Bunları Cumhurbaşkanımıza da ifade ediyorlar. Cumhurbaşkanımız da bunları Yüksek İstişare Kurulu toplantılarında dinliyor” dedi.

“Arınç hukuki açıdan konuşuyor ama işin politik kısmı da var”

Bülent Arınç’ın konuyu salt hukuki bir açıdan ele aldığını söyleyen Kalın, işin politik boyutunun da olduğunu belirterek, “Bunun yaşanan siyasi olaylardan bağımsız ele alınması mümkün değil. Kobani olayları, Çukur olayları, Yasin Börü ve diğer bütün olaylarla birlikte değerlendirdiğimizde, o dönem HDP’nin ve Demirtaş’ın aldığı tavırları ve pozisyonları dikkate aldığımızda, toplumun bir kesiminde de başka bir tepki oluşuyor” dedi.

“Türkiye’de kimse kimseyi bu şekilde tehdit edemez”

Kalın, Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaret içerikli mektubunun sorulması üzerine, “Hukuki süreç işliyor. Türkiye’de kimsenin kimseyi bu şekilde tehdit etmesi hukuk devleti normları açısından kabul edilebilir bir şey değil” dedi.

“Sayın Bahçeli’nin kişisel hukuku ile hukukun ortaya koyduğu normlar arasında çatışma olmaması gerekir”

İbrahim Kalın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Çakıcı’ya sahip çıkması ile ilgili ise “Sayın Bahçeli’nin Çakıcı’yla eskiye giden dostluğunun olması da onun belki bir vefa duygusuyla söylediği bir şey. Orada kişisel hukuk ile hukukun ortaya koyduğu normlar arasında bir çatışma olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikAynayı kırmak
Sonraki İçerikAli Babacan: ‘O kadar hızlı bir U dönüşü ki yetişebilene aşk olsun’