Ana SayfaHaberlerDünyaIrak Dışişleri Bakanı Hüseyin bombardımanı Türkiye’nin yaptığında ısrarlı

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin bombardımanı Türkiye’nin yaptığında ısrarlı

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Erbil merkezli yayın yapan Rûdaw’a konuştu: “Bombardıman esnasında PKK güçleri söz konusu bölgede değildi, bombardıman Türkiye tarafından yapıldı…”, “Türkiye ortak bir komite kurmaktan bahsediyor, fakat henüz ne resmi bir özür diledi ne de bir mektup gönderdi.”

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in Rûdaw’a yaptığı açıklamalardan bir bölümü şöyle:

“Taraflar, özellikle de Türkiye saldırıdan ders almalı. Irak Suriye gibi değil, Irak’ı Suriye’ye benzetmesinler, Irak’a müdahale edilemez.

“Türkiye’nin bu saldırıdan sonra politikasını değiştirmesi gerekiyor. Irak, Türkiye ile diyalog yoluyla iyi ilişkiler kurmak istiyor. Ancak söz konusu ilişki, istedikleri zaman saldırmaları ve Irak topraklarında askeri operasyon yapıp Irak topraklarına girmeleri şeklinde olmamalıdır.

“PKK’nın Türkiye için sorun olduğunu biliyoruz, fakat Türkiye istediği zaman Irak topraklarına giremez.

“Türkiye ve PKK, sorunlarını Irak’a taşıdı ve biz bu hususu kabul etmiyoruz. Irak, komşularıyla olan sorunlarını askeri yollarla çözmek istemiyor.

“9 kişinin öldüğü Zaho bombardımanı sırasında, PKK’lılar orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı.

“Türkiye ortak bir komite kurmaktan bahsediyor, fakat henüz ne resmi bir özür diledi ne de bir mektup gönderdi.

“PKK’nın askeri faaliyetlerini Irak topraklarında ve Kürdistan’dan organize etmesi ve başka bir ülkeye saldırması kabul edilemez.

“Türkiye, sık sık PKK’nin peşinde olduğunu ve PKK ile savaştığını söylüyor ama savaşın büyüdüğünü görüyoruz ve Türkiye’nin hedefledikleri yerlerin PKK’nın bulunduğu yerler olmadığını görüyoruz. Peki niyetleri nedir?

“PKK’nın Irak’ta bulunma hakkı yok. PKK ne Irak Kürtlerinin sorunu ne Irak Araplarının sorunu ne de Irak’ın kendisinin sorunudur.

“Nihai çözüm için Türkiye ve PKK, Irak topraklarında olmamalıdır.” 

- Advertisment -