‘Kılıçdaroğlu’nu öldürmek isteseydik, zaten sağ çıkamazdı’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 21 Nisan 2019 tarihinde Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı piyade sözleşmeli er Yener Kırıkçı’nın cenaze töreninde saldırıya uğraması ile ilgili davanın görüşülmesine bugün (30 Kasım) Çubuk 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Davanın 36 sanığının tamamı tutuksuz yargılanıyor.

Öncesinde adliye etrafında yoğun güvenlik önlemleri alınan duruşmayı çok sayıda CHP milletvekili takip etti.

Neler yaşanmıştı?

Cenaze törenine katılmak için Çubuk’a giden Kemal Kılıçdaroğlu’na orada bulunan bir grup yumruk ve sopalarla vurmaya çalışmış, tekmeler savurmuştu. Osman Sarıgün isimli sanık ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzüne yumruk atmıştı.

“Olayın nasıl gerçekleştiğini unuttum”

Sarıgün, savunmasında olayın üzerinden çok zaman geçtiğini, nasıl olduğunu unuttuğunu, yaşananlardan dolayı pişman olduğunu, Kılıçdaroğlu’ndan özür dilediğini ifade etti.

Elindeki sopa ile Kılıçdaroğlu’nun olaydan sonra sığındığı eve doğru hamle yaparken görülen sanık Vahit Delibaş da, “Benim köyüm ile olay yerindeki köy arası 3,5 km. Oraya gidip gelen herkes kendini korumak için eline değnek alır. Köpeklerden kendimi korumak için değnek elimdeydi” ifadeleri ile kendini savundu.

“Bizim öyle bir şeyimiz olsaydı orada zaten öldürülürdü”

“PKK çık dışarı” diye slogan attığını kabul eden Delibaş, “Bizim öyle bir şeyimiz olsaydı, orada zaten öldürülürdü. Kışkırtmaya geldik. O anki kalabalığın yapmış olduğu bir iş. Gelme denilmesine rağmen gelmiş. Kahvehanede cenaze gömüldükten sonra söylendi, cenaze evine gelme denmiş. O da çıkmış gelmiş. Kılıçdaroğlu’nu öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı. O kadar kalabalık vardı” dedi.

“Söyledikleri ile birlikte kasıtları belli”

Avukat Celal Çelik’in gösterdiği fotoğraflara bakan Delibaş, sopalı fotoğraf dışındakilerin kendisine ait olduğunu söyledi. Avukat Çelik, Delibaş’ın Kılıçdaroğlu’nun sığındığı eve elindeki sopayla girmeye çalıştığını vurgulayarak, “Söylemiş olduğu sözlerle birlikte kastı belli. Birçok sanık tarafından ‘Yakın’ diye bağırıldığı ortamda, sanığın sopa ile eve girmeye yönelik hamle yaptığı değerlendirildiğinde sanığın suçunun adam öldürmeye teşebbüs ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik olduğu görülecektir” dedi.

Çelik, mahkemenin delilleri “adam öldürmeye teşebbüs” suçundan değerlendirmesini talep etti.

Duruşma salonunda sanıklar CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’ya tehditte bulundu. Buna tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç bir sanığa “Terbiyesiz” dedi. Sanık avukatlarından biri, “Duruşma öncesinde bana omuz atıldı, kalabalık gelmişler. Biz de kalabalık gelirdik” dedi.

Önceki İçerikİyimser gazete
Sonraki İçerikBêmirad İrma (2)