KKTC seçimlerinde saflar netleşiyor: %22 alan CTP ‘Akıncı’, %6 alan YDP ‘Tatar’ dedi

KKTC seçimlerinde bu Pazar yarışacak iki adaya destek açıklamaları başladı. Birinci turda yüzde 22 oy alan CTP ‘federal çözüm’ü savunduğu için Mustafa Akıncı’yı destekleyeceğini açıklarken, yüzde 6 oy alan YDP ‘Türkiye ile birlikte yürüdüğü’ için Ersin Tatar’ı destekleyeceğini duyurdu.

Bu Pazar (18 Ekim) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu için sandık başına gidecek KKTC’de partiler pozisyonlarını belirlemeye başladı.

Seçimin ilk turunda yüzde 22 ile üçüncü olan Tufan Erhürman’ın genel başkanlığını yaptığı Sosyal Demokrat Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi, ikinci turda mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı desteklemeye oybirliği ile karar verdi.

Karar, CTP’nin parti merkezinde akşam saatlerinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında şöyle açıklandı:

“CTP, Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması siyasetini Tüzüğünde de yer alan temel ilkelerden biri olarak kabul etmektedir. CTP, bunca yıllık deneyimiyle, Kıbrıs Türk halkının kapsamlı çözüm yönündeki iradesinin, çözümden önceki koşullarda halkımızın dünyaya açılma ve pek çok alanda tâbi tutulduğu sınırlamaların kaldırılması talebinin meşru zeminini oluşturduğunun da bilincindedir.  CTP Parti Meclisi, bu çerçevede, 18 Ekim tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yarışacak iki aday arasında, bu ilkeler doğrultusunda görev yapacağını açıklamış olan Sayın Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır.”

Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, CTP’nin kendisine destek kararını açıklamasının ardından CTP’nin adayı Tufan Erhürman’ı arayarak teşekkürlerini iletti.

Akıncı ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ortak gücümüz olan irademizle 18 Ekim Pazar günü gerçekleşecek bu önemli sınavdan başarı ile çıkacağımıza olan ortak inancımızı paylaştık. Hep beraber güven, kararlılık ve ortak irademizle yola devam ediyoruz” dedi.

İkinci destek açıklaması ise diğer aday Ulusal Birlik Partisi lideri ve Başbakan Ersin Tatar’a geldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 5.41 oy alan Yeniden Doğuş Partisi lideri Erhan Arıklı, Başbakan Tatar’la bir araya geldi.

Arıklı, seçimden sonra insanların ‘Türkiye’yi yendik’ diye sokaklarda dolaşmasını kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi, olayı Akıncı ve taraftarlarının ‘Türkiye karşıtları ve taraftarları’ noktasına getirdiğini savundu ve geleceğin Cumhurbaşkanı olarak seslendiği Tatar’a desteğini açıkladı:

“Biz UBP’ye değil, ‘Milli davaya’ destek veriyoruz. Kimse bizi Türkiye karşıtı bir noktaya oturtamaz. Pazartesiden sonra bir takım şeyleri UBP ile de konuşacağız. Şimdi hesaplaşma zamanı değil. Türkiye’yi sevenler, bu yolun Türkiye’siz yürünemeyeceğini düşünenler tarafını seçmek zorundadır. Zaman Cumhurbaşkanlığı makamının ‘Türkiye karşıtı bir zihniyetten’ kurtulması zamanıdır.”

Kim ne kadar oy almıştı?

KKTC’de geçtiğimiz Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar yüzde 32,34 oy alırken, seçime bağımsız aday olarak giren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29,84 oy almıştı.

CTP’nin adayı Tufan Erhürman yüzde 21,67, UBP ile koalisyonu bitiren Halkın Partisi’nin adayı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay yüzde 5,74 oy almıştı.

Önceki İçerik‘Evrensel Müze’yi sömürgesizleştirmek
Sonraki İçerikKürtçe tiyatro oyununa ‘kamu düzeni’ yasağı