MEDYA ANALİZ: Davutoğlu, 2015’te ‘Ankara’daki terör saldırısı sonrası oylarımız arttı’ dedi mi?

Ankara Garı katliamının beşinci yılında, saldırıdan dokuz gün sonra Ahmet Davutoğlu’na atfen dile getirilen “Ankara’daki terör saldırısı sonrası oylarımız arttı” cümlesi bir kez daha hatırlandı ve sosyal medyada geniş bir tartışmanın konusunu oluşturdu. Peki, Davutoğlu orijinal videoda tam olarak ne demişti?

Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı olarak kayıtlara geçen 10 Ekim 2015 Ankara Gar Katliamı’nın beşinci yıldönümünde hayatını kaybedenler anılıyor. IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamda 105 insan hayatını kaybetmişti.

Katliamla ilgili dönemin Başbakanı ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun yayımladığı taziye mesajı, Davutoğlu’nun o günlerde söylediği bir sözün yeniden hatırlanmasına ve tartışılmasına neden oldu.

En bilinen haliyle, Davutoğlu, beş yıl önceki Gar Katliamı’ndan 9 gün sonra ve 1 Kasım seçimlerinden iki hafta önce katıldığı bir televizyon programında “Ankara’daki terör saldırısı sonra oylarımız arttı” demişti.

Davutoğlu’nun katıldığı televizyon programında söylediği sözler, o akşam Fox TV’de Fatih Portakal’ın sunduğu ana haber bülteninde yayımlanan videoyla dolaşıma girdi.

“Fatih Portakal: ‘Davutoğlu: Ankara’daki terör saldırısı sonrası yüzde 43-44 trendine yükseliyor oylarımız.’”

Diğer gazete ve internet sitelerinde de Davutoğlu’nun katıldığı televizyon programındaki konuşmasından Fox TV tarafından kesilen video kullanıldı ya da videoya hiç yer verilmeden haber diğer mecralardan alıntılandı.

Örnekler:

T24; “Davutoğlu: Ankara’daki terör saldırısından sonra oylarımızdaki yükselme trendi devam ediyor!”
https://t24.com.tr/video/davutoglu-ankaradaki-teror-saldirisindan-sonra-oylarimizdaki-yukselme-trendi-devam-ediyor,1329

Oda TV; “Davutoğlu’ndan çok tartışılacak Ankara katliamı açıklaması.”

https://odatv4.com/vid_video.php?id=8DDDB

Cumhuriyet; “Davutoğlu’ndan skandal açıklama: Ankara’daki saldırı sonrası oylarımızda yükseliş var.”
http://cmhr.yt/bNUT

Evrensel; “Davutoğlu: Ankara’daki saldırı sonrası anket yaptırdık, oylarımızda yükseliş trendi var.”

https://www.evrensel.net/haber/263154/davutoglu-ankaradaki-saldiri-sonrasi-anket-yaptirdik-oylarimizda-yukselis-trendi-var?utm_source=paylas&utm_campaign=twitter_ust&utm_medium=haber

Birgün; “Ankara’daki saldırı sonrası anket yaptırdık, oylarımızda yükseliş trendi var.”

https://www.birgun.net/haber/ankara-daki-saldiri-sonrasi-anket-yaptirdik-oylarimizda-yukselis-trendi-var-92836#.X1f8T7ciflY.twitter

Yeni Çağ; “Davutoğlu; saldırıdan sonra oylarımız arttı.”
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/patlamadan-sonra-akp-oylari-artmis-123435h.htm
Peki aslında Davutoğlu tam olarak ne demişti?

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 19 Ekim (2015) günü şimdi çıkması imkânsız olan A Haber ekranlarında televizyonun Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularına cevap vermişti.

Tartışılan yorumu da bu programda Murat Akgün’ün sorusuna cevap verirken yapmıştı.

Programın artık internette nadir bulunan hiç kesilmemiş, montajlanmamış bir kaydından o konuşmanın tam dökümü şöyle:

Murat Akgün: “Biz tek başına iktidardan bahsediyoruz” dediniz. Ben de o zaman şunu soracağım; anket yapan bir partisiniz. Özellikle Ankara’daki saldırının ardından yapılan bir anket ve sonuçları var mı? Ve bu bağlamda bir de şunu sormak istiyorum; artık seçimlere 10 günden biraz fazla bir süre kaldı, sizin için başarı kıstası ne olacak?
Ahmet Davutoğlu: Şimdi, anketler geliyor. Öncesinde, beyanname sonrasında anket yaptık. Şimdi Ankara’da terör saldırısı sonrasında, kamuoyunun nabzını tutuyoruz. Oylarımızda bir yükseliş trendi var.

Murat Akgün: Sonuç geldi mi? Anket var mı?

Ahmet Davutoğlu: Geldi tabii, var. Ama yani şimdi birçok anket olduğu için tek tek onları değerlendirmek…

Murat Akgün: Benim kastım saldırıdan sonra.

Ahmet Davutoğlu: Saldırıdan sonra da yüzde 43-44 bandına doğru bir yükselme trendi devam ediyor bizim oylarımızda. Herhangi bir oran anlamında, tek bir orana bunu bağlı kılmak istemiyorum, çünkü birçok veri var, birçok yerden gelen…

https://www.facebook.com/watch/?v=10153245152811169&extid=BY8IbgfZvyWxhJe5
Önceki İçerikİktidar ve yeni ortakları Kürt sorununu büyütüyor
Sonraki İçerikBozkurdun peşinde: ‘Mavzer’