Ana SayfaHaberlerNYT, ABD’deki Halkbank davasına Türkiye’nin müdahale girişimlerini yazdı

NYT, ABD’deki Halkbank davasına Türkiye’nin müdahale girişimlerini yazdı

New York Times gazetesi, ABD’deki seçime sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üst düzey yetkililer ve lobi kuruluşları aracılığıyla Halkbank davası sürecine etki etme girişimleri ve Trump’ın buradaki rolü ile ilgili ayrıntılı bir haber yayımladı. 20’ye yakın yetkiliye dayandırılarak hazırlanan haberi Deutsche Welle Türkçe özetledi. Bu özeti okurlarımızla paylaşıyoruz.

Gazetenin 20’ye yakın Amerikalı ve Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre tüm dava sürecinin Erdoğan ile Trump arasındaki ilişkiler çerçevesinde şekillendiği ve Washington’da bu durumun büyük rahatsızlık yarattığı ifade ediliyor.

Haberde dönemin Adalet Bakanı William P. Barr’ın davaya bakan New York Güney Bölgesi Federal Başsavcısı Geoffrey S. Berman’a Halkbank’ın para cezası ödemesi ve hata yaptığını kabul etmesi karşılığında davanın düşürülmesi için baskı yaptığı, ancak Berman’ın böyle bir anlaşmayı kabul etmediği belirtilirken; Trump’ın şirketinin Türkiye’deki faaliyetlerinden vergi kayıtlarına göre 2015-2018 yılları arasında en az 2 milyon 600 bin dolar net kazanç elde ettiğine dikkat çekerek Trump’ın Halkbank davası ve Fethullah Gülen’in iadesi talepleri karşısında sergilediği “yanlı” tutumun dönemin üst düzey yetkilileri arasında bile rahatsızlık yarattığı iddia ediliyor.

“Erdoğan, Biden’a savcı Bharara’nın görevden alınmasını talep etmiş”

NYT’nin haberinde 2016 yılı Ağustos ayında dönemin başkan yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’ye yaptığı günübirlik ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel görüşmek için kendisini bir ağacın altına çektiği, Halkbank soruşturmasının Fethullah Gülen tarafından kurulan büyük bir komplo olduğunu söylediği, ayrıca o dönem Halkbank davasına bakan savcı Preet Bharara’nın görevden alınmasını istediği ifade ediliyor.

Ziyaret sırasında Biden’a eşlik eden bir Amerikalı yetkiliye dayandırılan bilgide Erdoğan’ın ayrıca Rıza Zarrab’ın Manhattan’daki davasına bakan yargıcın görev yerinin değiştirilmesi, Zarrab’ın salınarak Türkiye’ye dönmesine izin verilmesini istediği belirtildi. Erdoğan’ın “ABD gerçekten ilişkileri onarmak istiyorsa davanın düşürülmesi gerek” dediği de aktarıldı.

Erdoğan’ın Biden’la konuyu, BM Genel Kurul toplantıları için gittiği New York’ta da konuştuğu, ayrıca görevden ayrılmasına birkaç hafta kala 2017 yılı Ocak ayında Başkan Obama’yı da iki kez telefonla aradığı kaydedildi.

Bharara: “Obama döneminde hiçbir yetkili bana soru sormadı”

Erdoğan’ın görevden alınmasını istediği iddia edilen dönemin savcısı Bharara ise NYT’ye, Obama döneminde hiçbir yetkilinin Halkbank davasıyla ilgili kendisine herhangi bir soru yöneltmediğini söyledi.

Erdoğan, Trump’tan da yargıya müdahale etmesini istemiş

Daha sonraki süreçte; Trump Başkan seçildikten sonra, Trump ile Erdoğan’ın 2018 sonunda Buenos Aires’teki G-20 zirvesinin ikinci gününde yaptıkları görüşmede de Erdoğan’ın konuyu açtığı, New York Güney Bölgesi Savcılığının Halkbank’ın üzerine gitmeye devam etmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği, Trump’tan duruma müdahale etmesini istediği belirtiliyor.

Trump, “Bana ikna edici geldi” demiş

Erdoğan’ın Trump’a ayrıca Halkbank avukatlarının hazırladığı bir belgenin kopyasını ilettiği ve belgede Halkbank’ın İran yaptırımlarını deldiği suçlamasını çürüten noktalara işaret edildiği ve Trump’ın “Bana ikna edici geldi” dediği belirtiliyor. Belgede Halkbank’ın İran ile ticareti büyük ölçüde altın ve gıda maddeleri karşılığı yaptığı ve ticaretin Amerikan bankalarını kapsamadığı tezinin savunulduğu kaydedildi. Trump’ın ayrıca Obama döneminin adamı olduğu gerekçesiyle savcı Berman’ın görev yerini değiştirmek istediğini söylediği de belirtiliyor.

İki hafta sonra 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında yapılan telefon görüşmesinde Trump’ın Halkbank ile anlaşmaya yakın olunduğunu söylediği Erdoğan’ın da bu durumdan memnuniyetini dile getirdiği belirtiliyor. Aynı gün Amerikan Adalet Bakanlığının New York Güney Bölgesi Savcılığını, Hazine Bakanı Mnuchin, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Adalet Bakanlığının Halkbank davasına daha fazla müdahil olacakları konusunda bilgilendirdiği kaydediliyor.

Barış Pınarı harekâtı kırılma noktası olmuş

Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı harekâtına başlaması ve Trump’ın aynı gün Erdoğan’a gönderdiği “Sert adam olma. Aptalllık etme” diye biten mektubun ardından 15 Ekim’de ABD Adalet Bakanlığı Manhattan savcılarına Halkbank’a karşı iddianamenin açıklanması için yetki verdi. İddianamede Halkbank’a para aklama, yolsuzluk ve İran yaptırımlarını ihlal amacıyla komplo suçlamaları yöneltildi. Ancak ek bireylere yönelik suçlamalar iddianameye eklenmedi. İddianamenin açıklanmasından sekiz ay sonra Haziran’da Trump, Berman’ı görevden aldı. NYT’ye konuşan Adalet Bakanlığı yetkilileri, Berman’ın Halkbank davasıyla ilgili tutumunun görevden alınmasının en önemli gerekçesi olduğunu belirtiyor.

NYT haberinde Erdoğan’ın FETÖ Lideri Fethullah Gülen’in iadesi ve ABD’deki yapılanmasına yönelik Trump’a baskı yaptığına da yer verildi.

Trump göreve geldikten sonra Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Eğitim Bakanlığında Gülen okullarıyla ilgili bilgi istediği, okullara federal bütçeden aktarılan ödeneğin kesilmesi imkanı bulunup bulunmadığını sorduğu, Bakanlık yetkililerinin bu isteği, ödeneği kesme yetkileri bulunmadığı gerekçesiyle reddettiği bildirildi.

Beyaz Saray’ın Gülen’in soruşturulması ve ABD’den ayrılmaya zorlanması konusunda İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI nezdinde yaptığı girişimlerin de karşılık bulmadığı belirtiliyor.

NYT, haberle ilgili görüşlerine başvurulan Türk hükümet yetkilileri, Beyaz Saray ve Amerikan Adalet Bakanlığının yorumda bulunmamayı tercih ettiğini de habere not olarak ekledi.

Kaynak: DW Türkçe

https://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fan-ile-trump-aras%C4%B1nda-halkbank-trafi%C4%9Fi/a-55441449

- Advertisment -