Papa Çin’i kızdırdı: Uygurlar zulüm altında

Papa, kendisiyle yapılan söyleşilerden oluşan kitapta ilk defa Uygur Türklerini “zulüm altındaki” halklar arasında saydı. Çin Papa’ya öfkeli: Asılsız bir nitelendirme.

Papa, Uygur Türklerinin durumuna ilk kez değinerek Uygurları “zulüm altındaki” halklar arasında saydı. Çin, bu nitelendirme için “asılsız” diyerek Papa’ya tepki gösterdi

BBC Türkçe’nin haberine göre Papa bu sözleri, gelecek hafta yayımlanacak olan “Hayal Edelim: Daha İyi Bir Geleceğe Giden Yol” isimli kitapta söyledi.

İngiliz gazeteci-yazar Austen Ivereigh tarafından Papa ile yapılan söyleşilerden oluşan kitap, koronavirüs pandemisi sonrası daha adil bir dünya kurma yolları üzerine odaklanıyor.

İtalyan ve dünya basınında kitaptan yapılan alıntılara göre Papa Francesco kitapta, dünya genelinde dini azınlıkların maruz kaldığı baskılardan söz ettiği bölümde Müslüman Uygur Türklerine de değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Zulüm altındaki halkları sık sık düşünüyorum: Arakanlı Müslümanlar, zavallı Uygurlar, Yezidiler… Işid’in onlara yaptığı gerçekten zalimceydi. Ya da Mısır’da, Pakistan’da kilisede dua ederken patlayan bombalarla öldürülen Hristiyanlar…”

Önceki İçerikKoronavirüs dinlemedi, Tahran-İstanbul en işlek 9’uncu uçuş hattı oldu
Sonraki İçerikGençlerden öğrenmek