Putin Macron’a ‘Navalny kendi kendini zehirlemiş olabilir’ demiş

Rus muhalif Navalny, Berlin’de tedavi gördüğü klinikten bu sabah (23 Eylül) taburcu oldu. Bu arada Fransız Le Monde gazetesi Putun ile Macron arasında 14 Eylül’de yapılan telefon görüşmesini deşifre etti. Le Monde’a göre Putin Macron’a, "İnternetteki basit bir skandalcı-başsağrısı" diye nitelediği Navalny’nin kendi kendisini zehirlemiş olabileceğini söyledi.

Berlin’deki bir klinikte tedavi göre Aleksay Navalny’nın iyileştiği ve bu sabah taburcu edildiği bildirildi. Fransız Le Monde gazetesi, 14 Eylül’de iki devlet başkanı Macron ile Putin’in yaptığı telefon görüşmesinde sarf edildiği belirtilen, zehirlendiği iddia edilen Rus muhalif Aleksey Navalny’nın durumu ile ilgili ilginç sözleri sütunlarına taşıdı.

Gazetenin iddiasına göre Putin Navalny’den “internetteki basit bir skandalcı-başsağrısı” diye söz etti ve ihtimalleri sayarken “Navalnıy’nın kendisini zehirlemiş olabileceğini” söyledi.  Habere göre Putin, Navalny’nin bazı işadamları ve politikacılara şantaj yaptığını söyledi.

Gazete görüşmeyi “sağırlar diyaloğu” olarak niteledi.

Instagram’dan Putin’e ait olduğu iddia edilen yorumlara karşılık veren Navalny ise, “İyi bir senaryo. Yakın analizi hak ediyor. Mutfakta Noviçok pişirdim. Uçakta bir yudum içtim. Komaya girdim” diye alaylı bir yanıt yazdı.

Kremlin: Rusya Navalny soruşturmasında hala güçlük çekiyor

Öte yandan Sputnik’in haberine göre Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın muhalif Navalny ile ilgili soruşturmada hala güçlük çektiğini, olayla ilgili delillerin kaybolduğunu ve Almanya’dan herhangi bir bilgi gelmediğini, bazı kanıtların kasıtlı olarak gizlenmeye çalışılıp çalışılmadığının ve bunun arkasında ne olduğunun anlaşılması gerektiğini belirtti.

Kolluk kuvvetlerinin titizlikle Rusya yasalarına uyarak hareket ettiğini vurgulayan Peskov, şunları söyledi:

“Bazı sorunlar yaşadıklarını görüyorsunuz, zira maalesef pek çok kanıt kayboldu. Burada şunu anlamak gerekir, bazı kanıtlar kasıtlı olarak mı, yoksa kasıtsız mı gizlemeye çalışıyor ve bunun arkasında ne var. Maalesef, başta Almanya olmak üzere muhataplarımızdan bilgi alma konusunda hala sorunlar yaşıyoruz. Bu nedenle veri elde etme konusunda belli başlı sorunlar var ve bunlar tüm soruşturma faaliyetlerini zorlaştırıyor.”

Rus muhalif Aleksey Navalny’ın kayıp giysilerinin iade edilmesi konusundaki talebini değerlendiren Peskov, “Hastaya tüm saygımızla, biz giysilerle ilgilenmiyoruz. Bu Kremlin’in profili değil” ifadelerini kullandı.

Navalny’ye eşlik eden kişilerin çok sayıda kanıtı yanlarında götürdüklerine dair açıklamaların yapıldığına dikkat çeken Peskov, “Bunların dışında daha neleri götürdüklerini bilmiyoruz, ancak önemli bir şeyi aldıklarından eminiz. Denetlemelerle uğraşanların nelere ihtiyaç duydukları ortada. Bu nedenle bu konuda hiçbir şey söyleyemem” diye konuştu.

‘Pompeo’nun Navalny hakkındaki açıklamalarını yorumlamayacağız’

Peskov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Navalny olayı ile ilgili açıklamalarını yorumlamayacağını, bu zevki Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya bıraktığını ifade etti:

“ABD Dışişleri Bakanı’nın açıklaması hakkında yorum yapma zevkini meslektaşım Maşa’ya (Zaharova) bırakıyorum.”

Pompeo’nun Rusya’ya karşı olası yaptırım açıklamasını da yorumlaması istenen Peskov, “ABD’nin yaptırım bağımlılığına (farklı bir tabir kullanmak zor) gelince, herkes, tüm dünya ülkeleri bunu biliyor, bu eylemleri hiç kimsenin tasvip edeceğini sanmam.”

Bir İngiliz basın kuruluşunun muhabirinin ‘İngiliz parlamentosunun Brexit anlaşmasının bazı kısımlarını terk etmeyi mümkün kılan tasarı üzerindeki oylaması, Rusya ve Çin ‘rejimlerine’ uluslararası hukuku ihlal etme olasılığı hakkında kötü bir sinyal gönderebilir mi’ sorusu üzerine Peskov, “Biliyor musunuz, biz İngiltere rejiminin iç işlerine ve faaliyetlerine karışma niyetinde değiliz” yanıtını verdi.

(Kaynak: turkrus.com)

Önceki İçerikMoody’s not kırma gerekçelerini ‘3 soru, 3 cevap’la açıkladı
Sonraki İçerikSibirya’da binlerce müridi olan tarikat lideri gözaltına alındı