RTÜK ‘tuhaf ceza’lara doymuyor: Bir siyasetçinin sözlerini ‘kadına şiddet’ diye yorumlayamazsın!

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Rize İkizdere’de uğradığı saldırıya dair sözlerinin “kadına yönelik şiddet” olarak nitelendiği programı gerekçe göstererek Halk TV’ye idari para cezası verdi: “İki parti liderinin siyasi atışmalarından izleyicileri kadına şiddet konusuna yönlendirmenin yayın ilkesi ihlali olduğu…”

Halk TV programcısı Şirin Payzın’ın, “kadına şiddet” diye yorumladığı Erdoğan’ın sözleri şöyleydi:

“Gelin hanım beni Netanyahu’nun yanına koyuyor, onun ardında memleketim Rize’ye gidiyor. Gelin hanıma memleketimde görüldüğü gibi gayet güzel ders veriliyor. Nerede nasıl adım atılacağını bilmek lazım. Burası Rize, sen Rize’nin uşağına bu şekilde hakaret edip onu Netanyahu gibi bebek katillerinin yanına koymaya kalkarsan yapılacak olun budur. Dua et ki gelin hanıma çok ileri gitmeden bir ders verdiler. Bu da Rizeli’nin edebini adabını gösterir.”

Gazeteci Şirin Payzın, Halk TV’deki “Sözüm Var” programında, Erdoğan’ın bu sözlerini şöyle eleştirmişti:

“Cumhurbaşkanı’nın çıkıp bir kadın siyasetçiye şimdilik az dövdüler ama ileride daha fazla da dövebilirler anlamında şiddeti ve dövmeyi önceleyen ve de yücelten bir tavır takınması İstanbul Sözleşmesi’nden de neden çıktığımızı anlatıyor…. Kadına yönelik şiddettir bu açıklamalar.”

Bu sözler nedeniyle Halk TV’ye oyçokluğuyla idari para cezası veren RTÜK ise cezanın gerekçesini açıklarken “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerinde cinsiyet ayrımcılığı veya kadına yönelik şiddeti azmettirici söylemler bulunmadığı, Cumhurbaşkanı tarafından cinsiyetinden bağımsız olarak siyasetçilerin gittiği yerlerde demokratik protestolarla karşılaşılabileceği… iki parti liderinin siyasi atışmalarından izleyicileri kadına şiddet konusuna yönlendirmenin yayın ilkesi ihlali olduğu…” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikIrak’ta “TSK sınırdaki ormanları yok ediyor” tartışması
Sonraki İçerikANALİZ – Vahim bir ‘reform’ girişimi daha