TGC: ‘Gazetecileri hedef göstermek yeni can kayıplarına yol açabilir’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, siyasetçilerin gazetecileri hedef gösteren ifadelerinin “gazeteciler arasında yeni can kayıplarına yol açacağı” endişesini dile getiren bir açıklama yayımladı.

2021 yılının Ocak ayını bitirmeden siyasetçiler tarafından hedef gösterilen meslektaşlarımızın darp edildiğini gözlemliyoruz. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ saldırıya uğradıktan sonra, Özdağ’ın demecine köşe yazısında yer veren üyemiz Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu da evinin önünde saldırıya uğramıştır. Saldırganlar yakalanmışlar ama bir gün sonra serbest bırakılmışlardır.

MESLEKTAŞLARIMIZ HEDEF GÖSTERİLDİ

Bu olayın ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter adresinden yaptığı açıklamayla Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ve Karar gazetesinden üyemiz Taha Akyol ile gazeteciler Yıldıray Oğur ve Elif Çakır’ı hedef göstermiştir.

BU SÖYLEMLER GAZETECİLER ARASINDA YENİ CAN KAYIPLARINA YOL AÇABİLİR

Demokratik bir ülkede kabul edilemez olan bu söylemlerin gazeteciler arasında yeni can kayıplarına yol açacağından endişe etmekteyiz.

SİYASETÇİLER HAKARET VE TEHDİT ETME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANABİLİYOR

Siyasetçilerin gazetecileri hedef gösterebildiği, hakaret ve tehdit etme özgürlüğünü rahatlıkla kullanabildikleri bu ortamda gazetecilere saldıranlar cezasızlıkla hemen bırakılmaktadır. Türkiye’de haberin serbest dolaşımının yeniden sağlanması ve siyasetçilerin üsluplarına dikkat ederek toplumu birbirine düşürmekten vazgeçmeleri gereğine inanıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak iç barış sağlanmadan ülkede huzurun, ekonominin düzelmesinin olanaksız olduğuna inanıyoruz.

TGC BASIN MÜZESİ’NDE ÖLDÜRÜLEN 66 GAZETECİNİN İSMİ VE FOTOĞRAFI VAR

Her siyasi görüşten öldürülen 66 gazetecinin isminin ve fotoğrafının bulunduğu TGC Basın Müzesi’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne yenilerinin eklenmemesi, siyasetçilerin sorumlu davranmasıyla yakından ilişkilidir.

İktidara ve tüm siyasetçilere gazetecileri hedef göstermekten vazgeçerek barışı, demokrasiyi geliştirmeye, ekonomiyi düze çıkarmaya davet ediyoruz. Meslektaşlarımıza saldıranlarla, azmettirenlerin bulunmasını istemeye devam ediyoruz.

Önceki İçerikSatışa sunulan insan
Sonraki İçerikAzledilmeye bir adım daha: “Kongre baskınını kışkırttı”