Ana SayfaHaberlerEkonomiTÜİK'in enflasyon hesabı: Doktor muayenesi 34 lira, ev kirası 6 bin lira

TÜİK’in enflasyon hesabı: Doktor muayenesi 34 lira, ev kirası 6 bin lira

TÜİK'in “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” gerekçesiyle Nisan 2022’den sonra açıklamayı durdurduğu kalemlerin fiyatlarına dair bir hesaplama yapıldı. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş'a göre, TÜİK verilerinde yurt ücreti 457 lira, doktor muayenesi 34 lira, ev kira fiyatı ise 5 bin 845 lira olarak baz alınıyor.

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan 2022’den bu yana hesaplama için kullandığı maddelerin fiyatlarını açıklamayı durdurduğunu belirterek, “Mevcut durumda fiyat değişimleri ve ağırlıklar ana harcama grupları itibarıyla açıklanıyor. TÜİK madde fiyatlarını vermediği gibi her bir madde için fiyat değişimini de gizliyor” diye yazdı.

Enflasyon hesaplamasında kullanılan maddelerin bir listesini yayımlayan Aktaş, “TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti ne kadar biliyor musunuz; 33 lira 69 kuruş. Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Çarpıcı bir örnek de ev kirası. Haziran ayı endeksinde kira 5 bin 845 lira olarak dikkate alınmış” ifadelerini kullandı.

En son açıklanan Nisan 2022 ile Haziran 2024 fiyatları arasındaki çarpıcı rakamlar şu şekilde…

- Advertisment -