Ana SayfaHaberlerTürkiye İşçi Partisi'nin Hatay adayı Gökhan Zan oldu: "Lütfü Savaş'a sesleniyorum. Gelin...

Türkiye İşçi Partisi’nin Hatay adayı Gökhan Zan oldu: “Lütfü Savaş’a sesleniyorum. Gelin adaylıktan çekilin ve Hatay ittifakı etrafında birleşelim”

Genel seçimlerden sonra İYİ Parti’den istifa eden eski futbolcu Gökhan Zan Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Zan, adaylığının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz 6 Şubat’ta saatler 4.17’yi gösterdiğinde maalesef kimimiz öldük kimimiz yetim kaldık kimimiz eksik kaldık. O üç gün yanımızda kimse yoktu. Kim vardı biliyor musunuz? Halk vardı milletin dayanışması vardı. Onların ruhunu yanımızda hissettik. Ben Türkiye’deki tüm milletimize Avrupa’da dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan bizimle canı atan bizlerle birlikte bir lokma ekmeği paylaşan tüm halkımıza çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar.”

“Şimdiye kadar iktidarı konuştuk ama iktidardan farkı olmayanları desteklemeye mecbur bırakılmamızı da konuşacağız”

Ne o sabah ne sonraki günler boyunca maalesef yanımızda devlet kurumlarını ve belediyeleri göremedik. İlk 3 gün terk edildik. AFAD da gelmedi yardım da gelmedi. Umutsuzluğa kapıldık öfkemizi haykırdık ama bizim umudumuz halkımızın ülkenin dört bir yanında hemen o sabah uzattığı milyonlarca el oldu. O anlarda belki acıdan kıvranıp soğuktan titriyorduk ama bizi ayakta tutacak olanın halkın dayanışması olduğunu anlamıştık. İnsanımız elinde avucunda ne varsa gönderdi yetmedi kendisi de geldi. Enkazlar çıplak elleriyle girdiler onlarca insanı çıkardılar. Biz o elleri hala tutuyoruz.

Deprem değil ihmal öldürüyor. Alınmayan önlemler nereye harcandığını bilmediğimiz deprem vergileri, imar afları nedeniyle bu büyük acıları yaşadık. Oysa bugün aramızda olmayan on binlerce insanımızla güzel memleketimiz Hatay’da yaşamımızı sürdürüyor olabilirdik. Şimdiye kadar iktidarı konuştuk ama iktidardan farkı olmayanları desteklemeye mecbur bırakılmamızı da konuşacağız.

“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bu felaketin sorumluları arasındadır”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bu felaketin sorumluları arasındadır. Kendisi bu sorumluluğu kabul edip geri çekilmek yerine partisi tarafından yeniden aday gösterilmiştir. Bu adaylık kendisine daha önce oy vermiş Hatay halkına danışılmadan kararlaştırılmıştır. 6 Şubat gecesi halk CHP’nin önüne gerçek anketi koymuştur. O yüzden bu tabloyu görüp sessiz kalmamız mümkün değildir.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hatay benim şahsi meselem değildir’ sözünü bir kenara atamazdım. Hatay sadece Hatay’ın şahsi meselesi değildir 85 milyon insanın şahsi meselesidir. Bir vatandaş ile kötü ile kötünün iyisi arasında tercihe zorlanmaktan bıktım. Artık değişmek şart. O nedenle bugün bir yola çıkıyoruz. Toplumumuzla, fikir insanlarıyla, hukukçularla, Hatay’ın tarihini bilen insanlarla, genciyle, yaşlısıyla Hatay halkına sorduk, onları dinledik. Hatay ittifakı etrafında ve Türkiye İşçi Partisi çatısı altında Hatay Büyükşehir Belediye başkan adayı olmam konusunda görüş birliğine vardık.

CHP’ye ve Lütfü Savaş’a çağrı: “Deprem suçlarına adı karışmış birini yeniden aday göstermeniz kabul edilemez; çekilin, Hatay ittifakı etrafında birleşelim”

Adaylığım yalnızda Lütfü Savaş’a değildir elbette. Hatay’ı depremde yalnız bırakan ya da bu felakette sorumluluğu bulunan iktidara ve muhalefete karşı adayım. Buradan iki çağrım var. CHP’ye deprem suçlarına adı karışmış birini yeniden aday göstermeniz kabul edilemez. Yaptırdığınız hiçbir anket enkazda yaşamını yitiren 50 binden fazla canımızın olduğu gerçeğinden daha doğru sonuçlar vermez. Yapmayın!

- Advertisment -