‘Türkiye’de cebri kaybedilme vakaları artıyor’

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de son yıllarda artan kaçırma ve kaybedilme vakalarıyla ilgili açıklama talep etti ve cebri kaybedilmenin uluslararası hukuka göre suç olduğunu hatırlattı.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’de yaşanan kaçırma ve cebri kaybedilme vakalarıyla ilgili resmi makamlardan bir açıklama talep ettiğini duyurdu.

Af Örgütü’nden Milena Büyüm, Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada “Türkiye’de son yıllarda cebri kaybedilme şüphesi taşıyan çeşitli vakalara tanık olunduğuna” işaret etti ve bu vakaların soruşturularak aydınlatılmasının devletin yükümlülüğünde olduğunu vurguladı.

Uluslararası hukuka göre “cebri kaybedilme,” bir kişinin devlet memurları ya da devletin görevlendirdiği, desteklediği ya da göz yumduğu kişi ya da gruplarca özgürlüğünden alıkonması olarak tanımlanıyor. Bu durumlarda devlet alıkonmayı kabul etmezken, yasal koruma alanı dışındaki kişiyle ilgili bilgi edinilemiyor.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre Af Örgütü’nden Büyüm, Türkiye’nin cebri kaybedilmeyle ilgili uluslararası sözleşmede imzasının bulunmadığını ancak yine de cebri kaybedilme yasağının Türkiye’yi de bağladığını ve Türk makamlarının vakaları aydınlatmakla yükümlü olduğunu kaydetti. Büyüm, cebri kaybedilmenin uluslararası hukuka göre bir suç olduğuna da dikkat çekti.

Önceki İçerik“Kaçırılan asker ve polislerle ilgili 7 soru önergesinden 6’sına yanıt verilmedi”
Sonraki İçerikDostum Kadir Topbaş