Uğur Şahin mutasyon konusunda aşısına güveniyor fakat ‘itidalli’ olduğunu söylüyor

Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech'in üst yöneticisi Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri aşının küresel çapta panik yaratan koronavirüs varyantına karşı da etkili olacağına inandığını, mutasyonu ilerleyen günlerde inceleyeceklerini söyledi.

Hürriyet’in haberine göre, Amerikan ilaç devi Pfizer ile birlikte geliştirdikleri aşıya Avrupa Birliği tarafından onay verilmesinden kısa bir süre sonra Bild TV’ye konuşan Prof. Dr. Şahin, BioNTech şirketinin mutasyonu ilerleyen günlerde inceleyeceğini, geliştirdikleri aşıya güvendiğini fakat meseleye itidalli yaklaştığını ifade etti.

Hürriyet gazetesinin haberi şöyle devam ediyor:

“Henüz koronavirüs aşısı olmadığını fakat olmak istediğini ifade eden Uğur Şahin, ‘İşlerine devam edebilmeleri için çalışanların aşılanmalarının daha önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

DSÖ’den açıklama: Endişe edecek bir durum yok

“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, İngiltere’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türüne ilişkin endişe edilecek bir durum olmadığını belirterek, bunun virüs evriminin normal bir parçası olduğunu açıkladı.

“DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinden video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, Ryan ile birlikte DSÖ uzmanları gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Ryan, son birkaç ayda yeni tip koronavirüsün ‘birçok türünün’ ortaya çıktığı bilgisini paylaşarak, ‘Bazıları başarılı oldu, bazıları ise kendilerini Kovid-19’un itici gücünün bir parçası olarak kabul ettiremedi’ ifadesini kullandı.

“Dünya genelinde insanların kendilerini ve başkalarını Kovid-19’dan nasıl koruyacaklarını artık bildiklerini aktaran Ryan, ‘Virüsün kendisi ve türleri için aynı kurallar geçerli. Bilmediklerimiz yerine ne yapabileceğimize ve bildiklerimize odaklanmalıyız. Bilim (şu an) bilmediğimiz soruların cevaplarına yanıt bulacaktır’ değerlendirmesinde bulundu. Ryan, şöyle devam etti:

“Gerçeği olduğu gibi anlatmak önemli”

“Bir denge bulmak zorundayız. Şeffaf davranmak çok önemli. Halka gerçeği olduğu gibi anlatmak çok önemli. Ancak bunun virüs evriminin normal bir parçası olduğunu iyi anlatmak da önemli.

“DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ise şimdiye kadar ‘yeni tip koronavirüste bir dizi değişiklikler ve mutasyonlar’ görmelerine rağmen bunların hiçbirinin hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ve devam eden aşı çalışmalarına olumsuz bir etkisinin saptanmadığını ifade etti.

“Aşılar mutasyona uğramış virüse karşı etkili”

“Almanya Sağlık Bakanı Spahn da ZDF’ye verdiği demeçte özellikle ABD ve İngiltere’de uygulanmaya başlayan Pfizer/BioNTech aşısına atıfta bulunarak, şimdiye kadar sahip olunan bilgilere göre, mutasyona uğramış yeni türün mevcut aşılar üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını söyledi.”

Önceki İçerikOrhan Doğan’ın kızı Ayşegül
Sonraki İçerikSayıştay’ın 2019 Denetim Raporu’nda usulsüzlükler ortaya serildi