Ana SayfaHaberlerDünyaÜnlü yönetmen Sokurov Putin'le tartıştı, Putin’in sözcüsü garanti verdi: "Tutuklanması söz konusu...

Ünlü yönetmen Sokurov Putin’le tartıştı, Putin’in sözcüsü garanti verdi: “Tutuklanması söz konusu değil”

Dünyaca ünlü Rus yönetmen Aleksandr Sokurov’un, katıldığı bir toplantıda Rusya Devlet Başkanı Putin ile polemiğe girmesi yankı yarattı. Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, kaygılandığını açıklayan Sokurov’un tutuklanmasının söz konusu olmadığını duyurdu.

Sokurov ile Putin arasındaki polemik, çevrimiçi canlı yayımlanan Kremlin İnsan Hakları Konseyi toplantısında kameraların önünde yaşanmıştı. 

Konseyin üyesi olan, muhalif çıkışları ile bilinen 70 yaşındaki yönetmen Sokurov, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerini kastederek, “Rusya Federasyonu’nun içinde kalmak istemeyen toprakların serbest bırakılması” önerisini getirdi.

Ünlü yönetmen, Rusya’nın farklı ülkeleri ve “de facto” cumhuriyetleri (Kuzey Osetya ve Abhazya gibi sadece Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı cumhuriyetler kastediliyor) desteklemek için çok fazla masraf yapmasını da eleştirdi.

Bu sözlere tepki gösteren ve “Sizinkisi konuşma değil manifesto oldu” diyen Putin, Sokurov’a ayrıca “talk show” yapmaması uyarısında bulundu. 

“Kimin bizimle yaşamak isteyip istemediğini nereden biliyorsunuz?” diyen Rus liderin sözünü kesen Sokurov, “Buyurun bunu kontrol edelim” dedi.

Putin sözlerine devam ederek, “Bunu kontrol ettik. Aynı zamanda anayasa oylaması ile… İnsanların nasıl oy verdiklerine bakın. Sizi temin ederim ki, insanların ezici çoğunluğu neyle karşılaşacaklarını anlıyor. Sevgili Aleksandr Nikolaeviç, Yugoslavya’nın halinin bizim topraklarımızda tekrarlanmasını mı istiyorsun?” diye konuştu.

Putin, sözünü kesmeye devam eden ünlü yönetmene, “Sizi çok uzun zamandır tanıyorum ve çok büyük saygı duyuyorum ama her zaman doğru düşünmüyorsunuz. Burada fikir alışverişinde bulunalım, polemik yapmayalım” dedi. Putin yine de ünlü yönetmeni kendisini ziyarete gelmeye ve bu konuları konuşmaya davet etti, “Uzun süredir görüşmedik” diyerek Sokurov’un gönlünü aldı. 

Ertesi gün bir demeç veren Sokurov, polemikten pişmanlık duyduğunu söyledi, bu tartışmanın ardından “tutuklanabileceği” ihtimalini reddetmeyip, “Bu gerçekleşirse, kaçınamam” dedi. Ünlü yönetmen, sözlerinin etrafında histeri yaratmaya gerek olmadığını, istenirse Putin ile çay içip fikirlerini anlatabileceğini söyledi.  

Konuyla ilgili açıklama yapan Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, Putin ile tartışmaya giren Sokurov’un tutuklanmasının “söz konusu bile olamayacağını” söyledi.

Putin’in Sokurov’a karşı yaklaşımının her zaman çok olumlu olduğunu belirten Peskov, “Ama anlaşmazlık anlaşmazlıktır” diye konuştu.

Sokurov’a sert tepki gösteren Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov ise Rusya Federasyonu’ndan asla ayrılmayacaklarını söyledi ve savcıları Sokurov hakkında “bölücülük” suçundan soruşturma açmaya çağırdı. 

Kaynak: turkrus.com

- Advertisment -