‘Üst akıl’ out, AB ve ABD in!

Erdoğan Kütahya’dan Avrupa Birliği’ne sıcak mesajlar gönderdi: “Kendimizi başka yerlerde değil AB’de görüyor ve geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz.” Aynı sırada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Brüksel’de AB yetkilileriyle görüşmeler yaptı: “İkili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini yormasına ve rehin almasına müsaade edilmemeli.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni reform dönemi söz dağarcığına Avrupa Birliği de girdi.

AK Parti Kütahya il kongresinde konuşan Erdoğan, uzun süre sonra ilk kez Avrupa Birliği’ne ve ABD’ye sıcak mesajlar gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AB’den bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz” dedi ve ekledi:

“Kendimizi Avrupa’da görüyor geleceğimizi Avrupa ile birlikte tasavvur ediyoruz.”

“ABD ile yakın ve uzun müttefiklik ilişkimiz…”

Erdoğan’ın konuşmasındaki Avrupa Birliği ve ABD mesajları şöyle:

“Biz, önümüzdeki tüm zorluklara rağmen ülkemizi geliştirme, büyütme, zenginleştirme mücadelemizde yeni bir dönem başlattık. Amacımız ne içeride ne dışarıda kimseyle kavga etmek, kimsenin hukukunu çiğnemek değildir. Tam tersine dostlarımızla daha güçlü işbirliği…

“AB’den bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz. Kendimizi başka yerlerde değil AB’de görüyor ve geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz.

“ABD ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi bölgesel ve küresel meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız.

“Rusya ve İran gibi ülkeleri asla göz ardı edemeyiz.

“Dünyadaki bölgesel paktların hemen hepsiyle işbirliğimizi geliştirmek arayışındayız.

“Biz yaptığımız her işte hakkı, hukuku, adaleti gözeten bir anlayışla hareket ediyoruz.

“Demokrasiyi, hak ve özgürlükleri birileri istediği için değil, kendi halkımız buna layık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz.

“Hiçbir ülke ve kurumla aramızda diplomasiyle, siyasetle çözülemeyecek sorunumuz olmadığını düşünüyoruz. Bu kanalları hep açık tuttuk, tutmayı da sürdüreceğiz. Bize bir adım gelene üç beş adım gitmekten hiçbir zaman çekinmedik, bundan sonra da aynı samimiyetle gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

İbrahim Kalın, Brüksel’de AB yetkilileriyle görüştü

Erdoğan Kütahya’dan Avrupa Birliği’ne bu sıcak mesajları gönderirken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Brüksel’deydi.

10-11 Ekim’de yapılacak olan AB Zirvesi öncesinde Brüksel’e giden İbrahim Kalın, temasları kapsamında AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Dış Politika Başdanışmanı Maryam Van den Heuvel, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in Kabine Şefi Bjoern Seibert ve AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid ile ayrı ayrı görüştü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kalın, görüşmelerde Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik öneminin giderek arttığını, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir dinamizm kazandıracak, iş birliğini artıracak ve karşılıklı güven ilişkisini güçlendirecek yeni ve somut adımlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

AB’nin bölgesel konularda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Kalın, bölgesel sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğinin tüm tarafların çıkarına olacağını vurguladı. 

Kalın, Türkiye’nin AB üyeliğini stratejik bir öncelik olarak gördüğünü belirtirken, AB liderlerinin tüm ideolojik ve siyasi önyargılarını bir kenara bırakarak Türkiye-AB ilişkilerine stratejik bir akılla bakması gerektiğini söyledi. 

İkili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini yormasına ve rehin almasına müsaade edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Kalın, giderek stratejik önem kazanan Türkiye-AB ilişkilerinde bir an önce pozitif gündeme geçilmesinin önemini vurguladı. (AA)

.

Önceki İçerik“Sosyalist sistemin daha da mükemmelleştirilmesi için” (ek notlar)
Sonraki İçerikTürkiye’de gazetecilik: Kart yoksa yıpranma hakkı da yok