Yiğit Bulut geri döndü: Ağbal’a eleştiriler, Albayrak’a övgüler

Uzun süredir sessizliğini koruyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut, doların yeniden 7.50 sınırına gelmesinin ardından tekrar ortaya çıktı. Önce Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı eleştirdi, ardından CNN Türk’e çıkarak Berat Albayrak’ı övdü. Bulut’a İbrahim Turhan tepki gösterdi: ‘Hariçten gazel okuyan ıskartaya çıkarılmış danışmanlar boşa nefes tüketiyor. Buradan ekmek çıkmaz.’

Muhalefetin “Merkez Bankası rezervleri nerede?” sorusu üzerine başlayan tartışma devam ediyor. Tartışmaya son giren isim, bir süredir sessizliğini koruyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut oldu.

Naci Ağbal’a imalı mesaj

Bulut, önce Twitter hesabından Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı ve faiz politikasını eleştiren paylaşımlarda bulundu:

“Gelişmekte olan piyasalarda merkez bankası en yüksek faizi veren Türkiye… Bu gece parası en çok değer kaybeden Türkiye… Anlamı çok açık; faizi yükseltmek ile paranın değeri korunamıyor!! EMPERYALİST EZBER ÇÖKÜYOR!!”

“Bu akşam Amerikan piyasalarında yaşananlar çok önemli… ABD 10 yıllık faizi yüzde 1,6 üstünü gördü… Umarım, bu yaşananlardan, birileri özellikle birileri, faiz arttırmak ile kurun kalıcı düşürülemeyeceğini, sadece ülkesinin kaynaklarını kısa vadede sömürttüğünü anlamıştır!!”

“Tuttuğunuz hiçbir şeyin geçerliliği yok”

Bu paylaşımlarının ardından Yiğit Bulut, bugün (26 Şubat) CNN Türk kanalında canlı yayın konuğu olarak ekonomi yönetimine ve Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklamalarını sürdürdü.

Bulut’un açıklamalarından şu ifadeler öne çıktı:

“Geçmişte yaşadığımız krizlerin hepsinde döviz olmaması riskinden dolayı yatırımcılar Türkiye’den çıkmak istediler. 2001 krizine bakın; bir döviz pozisyonu açığı oluşur mu diye? Piyasalar 1 haftadan nereden nereye geldi. Ama bugünlere baktığınızda Merkez Bankası’nın yapması gerekeni yaptığını ve yaptıklarının da ‘gayri ahlaki’ bir şekilde siyaset malzemesi yapıldığını görüyorum. Tekrar ediyorum, eğer bu eleştiriyi cahilce yapmıyorsanız. Bana şunu açıklayın, 128 milyar doları 7 ila 8.50 arasında satıp, ortalaması 7.75’e gelir, 6.80 – 7 arasından geri alan merkez bankası ve kamu bankaları 13 milyar dolarlık bir kar etmiş olmaları gerekiyor. Bu kar için teşekkür etmeniz gerekmiyor mu? Tuttuğunuz hiçbir şeyin reel bir gerçekliği yok. Onun için artık Türkiye’nin bu tartışmadan çıkması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız net ifade etti. Evet. Bazen piyasalarda oluşan dalgalanmaları minimuma indirmek ve vatandaşın, şirketlerin zarar görmemesi için döviz piyasalarında döviz satılarak müdahale edilmiştir.”

“Türkiye pandemi sürecini en iyi yöneten 5 ülkeden biri. Her anlamda. Baktığınız zaman aşılama sürecine de bakın, Türkiye aşılama sürecini en iyi yöneten ülke. Avrupa o kadar çaresiz ki dönüp Çin ve Rus aşısı almaya çalışıyor. 2021’de iki ülkeden bahsediliyor. Birincisi Çin, İkincisi Türkiye. Yüzde 3.5 en kötümseri yüzde 6 iyimser büyüyecek.”

“Berat Albayrak’a teşekkür borçluyuz”

“Berat Albayrak’a zor dönemdeki 2018-2020’deki yönetim için bir teşekkür borçluyuz. Altını bir kez daha çizerek söylüyorum. Ben Türkiye Varlık Fonu’nun kurucu yönetim kurulu üyesiyim. O dönemde Berat Bey Enerji Bakanıydı. Ve bana dedi bir toplantıda ‘Ege bir Türk denizi ise, Ege’deki yer altı kaynaklarımızdan yararlanacaksak. Bu gemileri almalıyız. Bu gemilerin bazılarını varlık fonu alsın.’ Biz onu o dönemde onu yapamadık, başaramadık. Ama Berat Bey başardı ve o gemileri aldı. O gemilerin alınması çok büyük bir vizyondur. Türkiye bugün Akdeniz’de yer altı kaynaklarını arıyorsa o gemiler sayesindedir. Bugün buna kimse teşekkür etmiyor. O gemiler sayesinde Akdeniz’deyiz.”

Yiğit Bulut’un konuşmasından cümleleri uluslararası ekonomi kanalı Bloomberg de abonelerine “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kıdemli danışmanı” titriyle geçti.

Bulut’un konuştuğu saatlerde dolar kuru küresel hareketliliğin etkisiyle 7.50’yi geçti, daha sonra 7.45 seviyesine geriledi.

İbrahim Turhan: “Iskartaya çıkarılmış danışmanlar boşa nefes tüketiyor”

Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı, Gelecek Partisi Yönetim Kurulu üyesi ekonomist İbrahim Turhan, dolardaki yükselişin ardından yeni ekonomi yönetimini ve Merkez Bankası’na yönelik eleştirilere tepki gösterdi:

“Türk lirasının #usdtry (mavi çizgi) ve bazı gelişen piyasa paralarının son bir aylık seyri. TL olumlu piyasa koşullarında çok daha hızlı değer kazanmıştı. Dengelenme oluyor.

“Başlangıçta en fazla değer kazanan, koşullar değişince daha fazla düşüyor. Yüksek beta piyasa. Ama karşılaştırmalı durum belirgin bir olumsuz ayrışmaya işaret etmiyor. Yıl başından bugüne ortalama #usdtry kuru 2020 üçüncü çeyrek ortalaması düzeyinde (7,23). Normal bir hareket.

“Son bir haftada ABD tahvil getirilerindeki ve emtia fiyatlarındaki artış iki taraftan da Türkiye’yi olumsuz etkiledi. Son dönemde atılan doğru adımlar olmasaydı bugün derin bir ödemeler dengesi krizine düşmüştük. Kuru tahmin etmek bile imkansızdı. Hazine iflas durumuna düşerdi.

“Yeni ekonomi yönetiminin eleştirilecek yönleri olabilir ama bu son tablodan hareketle ‘faiz artırdınız da ne oldu’ diye yüklenenlerin iyi niyetli olmadığı açık. Doğruya doğru deriz. Hariçten gazel okuyan ıskartaya çıkarılmış danışmanlar boşa nefes tüketiyor. Buradan ekmek çıkmaz.”

Önceki İçerikPentagon: Suriye’deki saldırıda 9 bina yok edildi
Sonraki İçerikANALİZ – Erdoğan, ‘emperyalist ezber’e neden yol verdi?