10 büyükelçilikten ortak Kavala açıklaması: Derhal serbest bırakılsın

Türkiye'de görev yapan ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri ortak bir açıklama yayınlayarak 4 yıldır tutuklu yargılanan Osman Kavala'nın derhal bırakılmasını istedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği, Gezi Parkı ilgili davada 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı.

Paylaşımda, “Bugün, Osman Kavala’nın tutuklanmasının dördüncü yıl dönümü. Hakkında devam eden dava, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir” ifadelerine yer verildi.

Büyükelçiliğin internet sitesinde yayınlanan “Osman Kavala’nın Dört Yıldır Tutuklu Bulunmasına İlişkin Açıklama” başlıklı metinde ise şu cümleler yer aldı:

“Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

https://tr.usembassy.gov/tr/osman-kavalanin-dort-yildir-tutuklu-bulunmasina-iliskin-aciklama/

Önceki İçerikPORTRE | Son Afgan Musevinin hikâyesi: Kabil’in ‘düşman hahamları’ Taliban’ı nasıl illallah ettirdi?
Sonraki İçerikFenerbahçe’nin hayal kırıklığı