35 yaşındaki Avusturya başbakanını “devlet kaynaklarıyla propaganda” götürdü

Hakkında yürütülen soruşturmada ofisi ve evi aranan Avusturya’nın aşırı sağcı başbakanı Sebastian Kurz görevinden istifa etti. Başbakana yöneltilen suçlamalar: Devlet kaynaklarıyla kendisi ve hükümeti hakkında daha pozitif haber ve yorumlar için gazetecilere ve anketçilere ödeme yapmak.

Avusturya Başbakanı ve Merkez sağcı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz, şansölyelik görevinden istifa etti.

Kurz, düzenlenen basın toplantısında, mevcut hükümetin ortağı Yeşiller Partisi’nin kendisiyle koalisyonu sürdürmek istemediğini, ancak salgın, ekonomik durum ve alınan yeni kararların hayata geçirilmesi için ülkenin istikrara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Kurz, Yeşillerin bu yaklaşımının ardından ÖVP yönetiminden çalışmalarını sürdürmelerini istediğini ve başbakanlık görevine, halihazırdaki Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’i önerdiğini söyledi.

Kurz, kendisinin ise parti genel başkanı ve parti meclis başkanı olarak mecliste mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, dün yaptığı açıklamada, Kurz’la yola devam etmek istemediklerini, ÖVP’nin sorumluluk alarak yeni bir ismi başbakanlık için önermesi gerektiğini açıklamıştı.

Savcılık; rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla Başbakan Kurz hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma nedeniyle 6 Ekim çarşamba günü, emniyet güçleri, Başbakanlık başta olmak üzere Kurz’un başında bulunduğu ÖVP genel merkezi ve Maliye Bakanlığında aramalar yapmıştı.

Kurz, devlet kaynaklarıyla kendisi ve hükümeti hakkında daha pozitif haber yapması için gazetecilere ödeme yaptığı ve aynı amaçla anketçilere para verdiği iddiaları ile suçlanıyordu.

Önceki İçerikAB Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano: Kavala’yı serbest bırakın
Sonraki İçerikEşik