Ana SayfaHaberler47 aydın ve gazeteciden Garo Paylan'a destek açıklaması: "Ona yönelik tüm tehdit...

47 aydın ve gazeteciden Garo Paylan’a destek açıklaması: “Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz”

"Hatırlatıyoruz: Bu devlet ve devleti temsil eden tüm yetkililer, milleti temsille görevli tüm siyasiler, emniyet teşkilatı, mülki amirler, hepsi Garo Paylan’ın güven ve huzur içinde yaşamasından sorumludur. Onu nefrete karşı korumakla yükümlüdür. Biz Garo’nun Arkadaşları olarak ayrıca belirtiriz ki, Garo Paylan’ın güvenliğinden bu toplum da sorumludur. Bizler de sorumluyuz. Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz."

Aralarında gazeteci ve avukatların bulunduğu 47 aydın, “Ermeni Soykırımı’nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması” kanun teklifini Meclis’te verdikten sonra tehdit ve hakaretlerle karşılaşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’la dayanışma gösteren ortak bir açıklama yayınladı. 

‘Bizler Garo’nun arkadaşlarıyız’ başlığıyla yayımlanan açıklamada Paylan’a karşı hakaret, tehdit, nefret kampanyalarına tepki gösterildi.

Ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bizler Garo’nun Arkadaşlarıyız. Garo Paylan bizi şahsen tanısa da, tanımasa da arkadaşlarıyız ve onun yanındayız. TBMM’ye verdiği “Ermeni Soykırımının Tanınması ve Soykırım Faillerinin Adlarının Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında yasa teklifi nedeniyle Garo Paylan saldırı altında. İktidar ile muhalefet bu saldırı cephesinde birleşti.

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener ondan “hadsiz” diye bahsetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “TBMM’nin, haddi de hukuku da ahlakı da çiğneyen bu alçaklığın hesabını müsebbibinden soracağına ve gereğini mutlaka yapacağına inanıyorum” diyerek yargıya talimat verdi. AKP sözcüsü Ömer Çelik, hakkında “hukuki takibat” yapacaklarını söyledi.

Biz bu süreci iyi biliyoruz. Bu topraklar, hakkında dava açılan, bu davayla ırkçıların hedefi haline getirilen Hrant Dink’in katline tanık oldu. Ayrıca sosyal medyada Garo Paylan’a karşı hakaret, tehdit, nefret kampanyası açıldı. Bu tehditlerin devam ettiğini öğrendik.

Hatırlatıyoruz: Bu devlet ve devleti temsil eden tüm yetkililer, milleti temsille görevli tüm siyasiler, emniyet teşkilatı, mülki amirler, hepsi Garo Paylan’ın güven ve huzur içinde yaşamasından sorumludur. Onu nefrete karşı korumakla yükümlüdür. Biz Garo’nun Arkadaşları olarak ayrıca belirtiriz ki, Garo Paylan’ın güvenliğinden bu toplum da sorumludur. Bizler de sorumluyuz. Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz.

Her fırsatta, her tehdide, her hakarete karşı sesimizi yükseltecek, kamusal alana çıkarak, “BİZ GARO’NUN ARKADAŞLARIYIZ VE ONUNLA OMUZ OMUZAYIZ” diyeceğiz. Garo Paylan’ın can güvenliği için endişe eden herkesi Garo’nun Arkadaşı olmaya çağırıyoruz.”

 İmzacılar

1.        Ahmet Çakmak

2.       Ali Bayramoğlu

3.       Ali Duran Topuz

4.       Ayşe Gözen

5.       Ayşegül Devecioğlu

6.       Ayşe Günaysu

7.       Baskın Oran

8.       Bingöl Elmas

9.       Cengiz Aktar

10.   Defne Sandalcı

11.   Dilek Gökçin

12.   Emel Kurma

13.   Erdal Doğan

14.   Eren Keskin

15.   Ferhan Umruk

16.   Güliz Sağlam

17.   Fırat Aydınkaya

18.   Gülseren Yoleri

19.   Güllistan Yarkın

20.   Hasan Cemal

21.   Hayrettin Pişkin

22.   İlhan Kılıç

23.   İlkay Akkaya

24.   İlkay Alptekin Demir

25.   İnci Hekimoğlu

26.   İsmail Beşikci

27.   Jiyan Kaya

28.   Leman Yurtsever

29.   Meral Çıldır

30.   Murat Çelikkan

31.   Nadire Mater

32.   Necmi Demir

33.   Nesrin Sungur

34.   Nimet Tanrıkulu

35.   Nur Sürer

36.   Özge Akyüz

37.   Öztürk Türkdoğan

38.   Ramazan Kaya

39.   Recep Maraşlı

40.   Sırrı Sakık

41.   Suavi

42.   Tuğrul Eryılmaz

43.   Ümit Efe

44.   Vivet Kanetti

45.   Yıldırım Türker

46.   Zeynep Ceren Boztoprak

47.   Zeynep Oğuz 

- Advertisment -