Ana SayfaHaberlerDünyaABD Dışişleri: “Türkiye'ye yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir liman...

ABD Dışişleri: “Türkiye’ye yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir liman haline gelmemesi çağrısında bulunduk”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ciner Medya ABD temsilcisi Ali Çınar’a Rusya-Türkiye ilişkilerindeki son gelişmeler hakkında yazılı açıklamada bulundu. Ned Price, iki ülke arasındaki para transferlerinin yakından takip edildiğini söyledi: “Türkiye'ye yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir liman haline gelmemesi çağrısında bulunduk. Verileri dikkatle izliyoruz ve şu ana kadar Türkiye'de yasadışı Rus parası olduğuna dair bir kanıt yok gibi görünüyor.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ciner Medya ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yaptığı görüşmede varılan anlaşmalara ilişkin sorularını yazılı olarak yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye’nin Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü desteğini ifade ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Rusya’nın eylemini ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdiğini hatırlatmak istiyoruz” dendi.

Ned Price, Türkiye ve Rusya arasındaki para transferlerinin yakından takip edildiğini söyledi: “Türkiye’ye yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir liman haline gelmemesi çağrısında bulunduk. Verileri dikkatle izliyoruz ve şu ana kadar Türkiye ‘de yasadışı Rus parası olduğuna dair bir kanıt yok gibi görünüyor.” (Habertürk)

- Advertisment -